آخرین اظهارات ظریف و موگرینی درباره روند مذاکرات

وزیر خارجه کشورمان گفت: متاسفانه ما شاهد تغییر مواضع و هم شاهد زیاده خواهی هستیم و هم شاهد این هستیم که چندین کشور در پنج بعلاوه یک دارای مواضع متفاوتی هستند و این وضع را دشوار کرده است.

به گزارش امید، محمد جواد ظریف پس از انجام مراسم احیا در مرکز اسلامی امام علی (ع) وین در گفتگو با خبرنگاران ایرانی با تسلیت ایام شهادت امیرالمومنین علی علیه السلام و تقاضای دعا در شب های قدر افزود: مذاکرات به هرحال دشواری های ویژه ای دارد مخصوصا الان که می تواند روزهای نهایی مذاکره باشد. با هر کلمه ای که کم یا زیاد شود ممکن است تغییر اساسی در نتیجه نهائی داشته باشد برای همین ، هم ما با دقت مذاکره می کنیم و هم طرف مقابل با دقت دارد کار می کند.

ظریف تاکید کرد: ما همه تلاش خودمان را می کنیم و همانطور که مقام معظم رهبری و مسئولان کشور بارها گفته اند ما به دنبال مذاکره و توافق با عزت هستیم. مردم ایران دنبال توافق هستند اما توافقی که با عزت باشد.

وزیر خارجه ایران تاکید کرد: ما مذاکرات را ادامه می دهیم و میز مذاکرات را ترک نکردیم و هیچ وقت ترک نخواهیم کرد اگر طرف مقابل بدنبال یک توافق شرافتمندانه متوازن باشد، حتما این توافق قابل دسترسی است.

وی تصریح کرد: ما الان به مرحله ای رسیده ایم که واقعا باید طرف های مقابل تصمیم بگیرند که به دنبال توافق هستند یا فشار. ما بارها گفته ایم توافق و فشار قابل جمع نیست و باید یکی از این دو را انتخاب کنند.

ظریف در پایان افزود: فکر می کنم که اگر اراده سیاسی باشد تا حالا باید به نتیجه می رسیدیم.
 

همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت ما هیچگاه به این اندازه به توافق نزدیک نشده بودیم و اکنون زمان اتخاذ تصمیم ها است.

 فدریکا موگرینی گفت: اکنون در برهه زمانی بسیار حساسی قرار داریم اکنون برهه ای حساس است زیرا ما متنهای بسیار مفصل و با جزییات زیادی بر روی میز داریم تیم های مذاکره کننده واقعا شبانه روز در حال کار و تلاش هستند. البته طی ماههای اخیر شرایط همین گونه است اما طی هفته های اخیر این تلاش به طور غیرقابل باوری در حال پیگیری است و اکنون ما با مسایل بسیار مهم سیاسی روبرو هستیم که باید درباره آنها تصمیم گیری شود در واقع اکنون زمان این تصمیم گیری ها است.

وی افزود: همانطور که می دانید در این برهه حساس زمانی من مسایلی که همچنان در حال مذاکره درباره آن هستیم را بیان نخواهم کرد. البته علاوه بر اینکه زمان از اهمیت زیادی برخوردار است بلکه به خاطر نقش من نیز است.

موگرینی اضافه کرد: نقش من حمایت و تسهیل فرایند مذاکرات و تلاش برای حصول اطمینان در این باره است که اگر قرار باشد که نتیجه ای حاصل شود و نتیجه خوب ممکن باشد به آن برسیم. با این حال همچنین می توانم به این مسئله اشاره کنم که گفتگوها برخی مواقع بسیار پرتنش می شود و این عادی است با این حال کار تیم های مذاکره کننده و وزرا بسیار سازنده است و منجر به متون بسیار مفصل شده است که نه تنها شامل جزییات فنی، بلکه شامل جزییات سیاسی نیز است.

وی تصریح کرد: ما اکنون تا آنجا که می توانستیم به نتیجه نزدیک شده ایم و هیچگاه تا این اندازه نزدیک به توافق نبوده ایم. فکر می کنم همه اکنون به شدت متعهد به مذاکرات هستند و می دانند که چه اهمیتی دارد و همچنان همانطور که دو وزیر شرکت کننده در مذاکرات گفتند، (کری و فابیوس) اکنون زمان اتخاذ تصمیم ها است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: اگر تا ساعات اینده تصمیمات مهم اتخاذ نشود، توافق حاصل نمی شود.

وی اضافه کرد: شما نمی توانید انتظار داشته باشید که یک ایرانی و ایتالیایی مذاکراتی سرد داشته باشند، گاهی اوقان گفتگوها تند می شود.

افزودن نظر جدید