آمریکا و کانادا پوتین و لاوروف را تحریم کردند

جاستین ترودو نخست وزیر کانادا اعلام کرد که مجموعه‌ای از تحریم‌ها علیه روسیه را وضع می‌کند که شامل تحریم ولادیمیر پوتین رئیس جمهور، سرگئی لاوروف وزیر خارجه و رئیس ستاد مشترک این کشور می‌شود.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از "سی ان ان"، نخست وزیر کانادا گفت: اتاوا سومین مجموعه تحریم‌های شدید و هماهنگ شده را اعلام می‌کند. اول ما علیه ولادیمیر پوتین و معماران جنگ بی‌رحمانه علیه اوکراین، رئیس ستاد مشترک و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه تحریم وضع می‌کنیم.

 

او ادامه داد: علاوه بر این، من حمایت کانادا از مسدود کردن دسترسی روسیه به سیستم پرداختی سوئیفت که بخش مهم سیستم بانکی جهانی است را اعلام می‌کنم.

پیش از این، آمریکا ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور، سرگئی لاوروف وزیرخارجه، سرگئی شویگو وزیر دفاع و والری گراسیموف رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه را تحریم کرد.

جوسپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی هم جمعه شب پس از نشست روز جمعه شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل به خبرنگاران گفت: اتحادیه اروپا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز بامداد شنبه ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور، سرگئی لاوروف وزیرخارجه و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه را تحریم کرد.

آمریکا همچنین والری گراسیموف رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه را نیز تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا بامداد شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد امروز، آمریکا با هماهنگی متحدان و شرکای خود، با اعمال تحریم‌ها علیه ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و همچنین سایر اعضای شورای امنیت این کشور به واکنش قوی خود به تهاجم غیرموجه، بی دلیل و از قبل برنامه ریزی شده روسیه به اوکراین ادامه داد.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دوشنبه (۲۱ فوریه/۲ اسفندماه) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو اعلام کرد که کشورش استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانتسک را به رسمیت می‌شناسد و در کاخ کرملین قراردادهای همکاری و دوستی را با سران این جمهوری‌ها امضا کرد.

پوتین بامداد پنجشنبه (۲۴ فوریه/۵ اسفند ماه) در یک سخنرانی در تلویزیون ملی روسیه، از اقدام نظامی در دونباس خبر داد و از نیروهای اوکراینی خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند و به خانه‌های خود بروند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در واکنش به اقدام پوتین با انتشار بیانیه‌ای گفت: جهان روسیه را مسئول خواهد دانست. پوتین یک جنگ از پیش برنامه ریزی شده را انتخاب کرده است که تلفات فاجعه بار و رنج انسانی را به همراه خواهد داشت.

 

افزودن نظر جدید