ابتکار: از هر 8 مرگ و میر یکی مربوط به آلودگی هواست

رئیس سازمان محیط زیست، با بیان اینکه در دنیا از میان هر 8 مرگ و میر یکی مربوط به آلودگی هوا می‌شود، گفت: مصرف انرژی و سوخت در کشور ما 20 برابر بهترین کشورهای دنیاست.

به گزارش امید به نقل از فارس، معصومه ابتکار امروز در سومین نشست مشاورین وزرا و دستگاه‌های اجرایی که در محل سازمان محیط زیست برگزار شد، اظهار داشت: هم اکنون متأسفانه محیط زیست و منابع کشور لطمه خورده است و همین مسئله به اقتصاد کشور لطمه وارد کرده است.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی از هر 8 مرگ و میر یکی مربوط به آلودگی هوا در کل دنیا می‌شود، بیان داشت مسلما شرایط در کشور ما وخیم‌تر است.

*آلودگی هوا قاتل خاموش است/ بدترین شرایط آلودگی هوا در سال‌های 89 و 90 اتفاق افتاد

وی با بیان اینکه یکی از بدترین شرایط آلودگی هوا در ایران در سال‌های 89 و 90 به وجود آمد، گفت: این شرایط به دلیل وجود بنزن در بنزین بود و به جهت مسائل بهداشتی بدترین شرایط را در سکوت کامل داشتیم.

وی در ادامه از آلودگی هوا به عنوان قاتل خاموش یاد کرد و گفت: هم اکنون آسمان شب در کشور دیده نمی‌شود چرا که آلودگی چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.

ابتکار یادآور شد: در حال حاضر درباره شاخص‌های انرژی، آب، تنوع زیستی و فرسایش خاک شرایط خوبی نداریم.

*مصرف آب شرب خانگی در کشور دو برابر نُرم جهانی است

رئیس سازمان محیط زیست با اعلام اینکه مصرف آب در ایران و بخش خانگی دو برابر متوسط جهانی است، اضافه کرد: این در حالی است که ما مسلمان هستیم و آب برای ما مقدس است.

وی همچنین با انتقاد از میزان بالای مصرف آب در بخش کشاورزی، گفت: مصرف آب در بخش کشاورزی در 8 سال گذشته تشدید شد و ذخایر زیرزمینی آب برای بخش کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت.

به گفته ابتکار، ذخایر زیرزمینی آب یک پشتوانه است و در شرایط بحرانی مجاز هستیم فقط 20 درصد از ذخایر زیرزمینی آب را برای مصارف کشاورزی استفاده کنیم.

*برداشت از 85 درصد ذخایر آب زیرزمینی در بخش کشاورزی

وی در ادامه با ابراز تأسف از وجود چنین شرایطی ابراز داشت: هم اکنون 85 درصد از ذخایر آب زیرزمینی ایران برداشت شده و طی سال‌های گذشته تمام شده است.

ابتکار با بیان اینکه الگوی مصرف آب در کشاورزی غیر قبول است، گفت: در این باره فقط نیازمند انقلاب اساسی در بخش مصارف میان ایرانیان هستیم در غیر اینصورت هیچ گزینه دیگری وجود ندارد.

*زنگ خطر گرم شدن زمین در دنیا به صدا درآمده است

رئیس سازمان محیط زیست همچنین ضمن ابراز نگرانی از کاهش بارش برف گفت: بر اثر گرم شدن زمین، شرایط کنونی به وجود آمده است و زنگ خطر گرم شدن زمین در دنیا به صدا درآمده است.

وی همچنین با اشاره به تغییرات آب و هوایی در جهان گفت: در چنین شرایطی کشورهای خشک تر می‌شوند که از جمله می‌توان به ایران اشاره کرد.

*مصرف سوخت و انرژی در ایران 20 برابر سایر کشورهاست

ابتکار به مصرف بالای سوخت و انرژی در کشور اشاره کرد و بیان داشت: هم اکنون مصرف سوخت خودرو و خانگی در کشور ما در مقایسه با بدترین کشورها 4 برابر و در مقایسه با بهترین کشورها 20 برابر است.

رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه نقش زنان در مصارف خانگی انرژی و منابع بسیار قابل توجه است به درج تصویر یوزپلنگ آسیایی روی پیراهن تیم ملی کشور اشاره کرد و گفت: ما تنها کشوری هستیم نماد گونه در حال انقراضمان روی پیراهن تیم ملی کشورمان درج شده است.

رئیس سازمان محیط زیست با تأکید بر مشارکت زنان در بهبود و ارتقای برنامه‌ها گفت: در دنیا 400 و در ایران 200 نوع مشاغل سبز تعریف شده است که می‌تواند به مشارکت زنان در آید.

افزودن نظر جدید