اتاق فرمان تخریب دیپلماسی هسته‌ای کجاست؟

جریانات تندرو و رسانه های وابسته به آن پس از دیدارهای نیویورک دور تازه ای از حرکت تخریبی برضد دیپلماسی هسته ای را آغاز کرده و بی محابا منافع و مصالح ملی کشور را به چالش کشیده اند.

به گزارش امید به نقل از روزنامه ایران، مرحله تخریب جدید علیه دیپلماسی هسته ای اندکی بعد از سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری به نیویورک آغاز شد و این روزها به نقطه اوج رسیده است. انتشار خبرهایی درباره اینکه مذاکرات هسته ای در موقعیتی که به نفع ایران تمام خواهد شد و به مرحله نهایی نزدیک شده است باعث شد تا جریانات تندرو مخالف اتاق عملیاتی خود را گسترش داده و رسماً به تحریف سخنان مقامات رسمی کشور بپردازند.

در این میان بیشترین حملات متوجه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه شد. حملاتی که علاوه بر شخص وزیر خارجه، اساس فعالیت های دیپلماتیک دولت و نظام را هدف قرار داده است.

*اتاق عملیات جریان تخریب کجاست؟
چندی پیش حسن روحانی رئیس جمهوری به صورت سربسته به ورود تخریبگران از اتاق فکر به اتاق عملیات اشاره کرد و به تخریبگران هشدار داد که دولت و نظام مقابل تخریب ها سکوت نخواهند کرد. هشدار رئیس جمهوری اگر چه باعث عقب نشینی موقت گروه تخریب مذاکرات شد اما ظاهراً این جریان با مشاهده پیشرفت مذاکرات، منافع جناحی خود را هر روز بیشتر از دیروز در معرض خطر می بیند و به همین دلیل بی محابا و بدون توجه به پیامدهای اقداماتشان بر منافع ملی کشور وارد مرحله گسترده تخریب تیم دیپلماسی دولت شده اند.

در همین زمینه یک منبع آگاه طی گفت و گویی با روزنامه ایران به فعالیت های چند وجهی این جریان اشاره کرد و گفت که نگرانی دلواپسان از منافع شخصی و جناحی شان به واسطه حاکم شدن اقتدار و تدبیر بر تحرکات دیپلماتیک باعث شده تا آنان وارد تخریب ها علیه دولت و تیم دیپلماسی شوند. به گفته این منبع، تخریبگران چون دستشان از دلیل و منطق خالی است به تحریف سخنان مقامات رسمی کشور از جمله وزیر امور خارجه دست یازیده اند. آنها با دستکاری این سخنان در سطح وسیعی به انتشار اخبار و تحلیل کذب علیه تیم دیپلماسی پرداخته اند. بر این اساس، تخریبگران تندرو بخشی از سخنان ظریف در شورای روابط خارجی را ابتدا تحریف کرده و سپس حملات خود را آغاز کرده اند.

به گفته وی تخریبگران با طرح این دروغ سرنوشت مذاکرات را با انتخابات آینده مجلس گره زده و مدعی شده اند متن سخنان ظریف را هم منتشر خواهند کرد اما تاکنون چنین سخنرانی ای را منتشر نکرده اند و بعد از این هم منتشر نخواهند کرد چون اساساً چنین سخنانی از طرف وزیر خارجه بیان نشده تا آنان بتوانند متن صوتی آن را منتشر کنند.

به گفته این منبع آگاه، تحریف گران در مرحله دیگری از عملیات روانی خود برای زمینگیر کردن تحرکات دیپلماسی هسته ای دولت به تحریف اهداف کمپین 6 سینماگر جهانی ایران رو آورده و این دروغ را طرح کرده اند که شخص وزیر خارجه چنین کمپینی را راه اندازی کرده است در حالی که چنین نبوده و سینماگران یاد شده درصدد برآمده اند با راه اندازی کمپینی برای آگاه سازی افکار عمومی جهانیان به افشای جریان ها و تحرکات در خارج از کشور بپردازند که برای زمینگیر کردن مذاکرات در حال فعالیتند.

سینماگران ایرانی اگر چه اسمی از کسی به میان نیاورده اند اما به گفته این منبع آگاه اسناد محکمی در دست است که نشان می دهد لابی یهود در امریکا و خارج امریکا از اینکه مذاکرات در آستانه نهایی شدن است، دچار نگرانی عمیق شده و به همین دلیل سنگین ترین تحرکات آشکار و پنهان را برای زمینگیر کردن مذاکرات به عمل آورده اند که این تحرکات البته از چشمان تیز بین ایران پنهان نمانده است.

به گفته این منبع آگاه، جای تعجب دارد که برخی در داخل کشور با وجود اطلاع از چنین تحرکاتی خواسته یا ناخواسته آتش بیار معرکه ای شده اند که هدف آتش افروزان و تهدید کنندگان منافع ملی ایران است.

به گفته این منبع آگاه، از دشمنان و مخالفان خارجی کشور انتظاری جز تحرک علیه منافع ملی ایران نمی رود اما در عین حال این انتظار را هم نداریم گروه های داخل کشور به جای کمک به دولت و طرح انتقادات به صورتی که به منافع ملی آسیب نرساند، تمام تلاش خود را معطوف به زمینگیری مذاکرات نمایند. این منبع آگاه در پایان به روزنامه ایران گفت متن سخنان آقای ظریف را بر اساس فیلم و صوت گفته هایشان در شورای روابط خارجی امریکا به دست آورده و در اختیار مراکز مسئول قرار داده شده است لذا قاطبه شخصیت های سیاسی و مذهبی و نیز نمایندگان مجلس از تلاش های دیپلماتیک دولت تقدیر کرده و حمایت خود را از به ثمر نشستن مذاکرات بیان کرده اند. بر اساس خبری که در اختیار روزنامه ایران گذاشته شده است علت اصلی تشدید تخریب ها به دو ماه پایانی مذاکرات هسته ای بر می گردد و چون گام های مهمی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات برداشته شده است لذا تخریب گران وارد مرحله عملیاتی گسترده ای شده اند که البته چنین تحرکاتی کوچکترین تأثیری بر عزم دولت و نظام برای به ثمر رساندن مذاکرات نخواهد گذاشت.

اصل ماجرا چه بود؟
ظریف در جریان حضور در شورای روابط خارجی امریکا، در پاسخ به سؤال هاله اسفندیاری که از طریق ارتباط ویدئویی در این نشست حاضر بود، درباره آثار داخلی و خارجی احتمال عدم موفقیت مذاکرات هسته ای گفته بود که اگر با وجود تلاش های ما برای تعامل، این تلاش ها بی نتیجه بماند، مردم ایران فرصت خواهند داشت تا 16 ماه دیگر که انتخابات پارلمانی در ایران برگزار می شود، به این عملکرد ما پاسخ دهند. اما این سخن ظریف در رسانه های تندرو این گونه تحریف شد که ظریف گفته است اگر مذاکرات به نتیجه نرسد دوستان ما در انتخابات مجلس شکست خواهند خورد! تندروها نه تنها حاضر به قبول توضیحات وزیر خارجه درباره ترجمه ناقص و تحریف شده سخنانش نشدند بلکه وعده دادند که متن سخنان وزیر خارجه را منتشر خواهند کرد اما از آن روز تاکنون این متن منتشر نشده لیکن حملات به وزیر خارجه بر مبنای این سخنان ادامه دارد.

ماجرای واقعی کمپین سینماگران
بعد از بازگشت رئیس جمهوری و هیأت همراه از نیویورک خبری منتشر شد مبنی بر اینکه 6 سینماگر جهانی ایران با راه اندازی کمپینی خطاب به افکار عمومی جهان خواستار توجه جهانیان به این موضوع شدند که هر نوع توافقی از جانب غرب با ایران بهتر از عدم توافق است. اما گروه تخریبگران اهداف کمپین را تحریف کرده و نوشتند که خطاب سینماگران افکار عمومی داخلی بوده و وزارت خارجه نیز این کمپین را راه اندازی کرده است. این در حالی است که وزارت خارجه از راه اندازی کمپین حمایت کرد و محمد مهدی عسگرپور، مدیر عامل خانه سینما و یکی از امضا کنندگان کمپین هم به خبرگزاری ایسنا گفت: «این کمپین با هماهنگی دستگاه های دیپلماسی کشور و برای دفاع از حقوق شناخته شده هسته ای کشورمان تنظیم شده است تا از ظرفیت چهره های موفق سینمای ایران در خارج از کشور در جهت تقویت دیپلماسی عمومی استفاده شود.»

او در پاسخ به اینکه جمله ای در بیانیه آمده که برخی ها را در داخل به مخالفت وا داشته است ،جایی که گفته شده «هر توافقی بهتر از عدم توافق است»، پاسخ داد: «اولاً جدا کردن و درشت کردن یک جمله از متنی که در آن شرایطی نیز برای مذاکره ذکر شده است کار صحیحی نیست. چون این ها با هم معنا می دهند. دوماً از متن انگلیسی بیانیه و ترکیب امضا کنندگان کاملاً مشخص است که این نامه خطاب به طرف غربی نوشته شده است و هدف آن آشنا کردن افکار عمومی جهان با مسئولیت خطیری است که به عهده طرف های مذاکره کننده غربی است و همچنان معتقدیم هر توافقی با ایران برای غربی ها بهتر از عدم توافق است. بدیهی است اگر می خواستیم پیامی برای داخل داشته باشیم ، متن را فارسی منتشر می کردیم و از بزرگان دیگری از سینما می خواستیم ما را همراهی کنند.»

افزودن نظر جدید