اختلاف عربستان و آمریکا شدت گرفت

ایرنا نوشت: روزنامه وال استریت ژورنال چاپ آمریکا بامداد چهارشنبه نوشت که اختلافات سیاسی میان واشنگتن و ریاض از زمان حمله روسیه به اوکراین عمیق‌تر شده است.
وال استریت ژورنال به نقل از منابع آمریکایی و عربستانی اعلام کرد که خواسته کاخ سفید از عربستان این است که نفت خام بیشتری وارد بازار کند.

این دو مقام آمریکایی و عربستانی به وال استریت گفته‌اند که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان پیش از هر چیز به دنبال آن است که به عنوان حاکم فعلی و پادشاه آینده کشورش به رسمیت شناخته شود.

وال استریت ژورنال نوشت: خطری که ایالات‌ متحده آمریکا نسبت به عربستان احساس می کند، این است که سعودی در صف چین و روسیه قرار گیرد یا دست‌کم دولت ریاض (در قبال مسأله اوکراین) بیطرف بماند.

ملک سلمان و پسرش سال گذشته سلسله جلساتی با یکدیگر داشتند تا تصمیمات تنبیهی را بررسی کنند که احتمالاً جوبایدن رییس جمهوری آمریکا (در قبال سعودی ها) اتخاذ کند.

در همین راستا، هفته گذشته نیز شماری از اعضای حزب دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به بایدن متذکر شدند که اقدامات عربستان در راستای منافع ایالات متحده نیست و باید اقدامات سخت‌تری علیه این کشور اتخاذ شود.

نمایندگان دموکرات آمریکا همچنین امتناع عربستان از همکاری با واشنگتن در مورد حمله روسیه به اوکراین را از دیگر مواردی اعلام کردند که دولت بایدن باید فشار خود بر ریاض را افزایش دهد.

در نامه دموکرات ها به بایدن آمده بود که حمایت مستمر ما از پادشاهی سعودی که به طور سیستماتیک و بی رحمانه شهروندان خود را سرکوب می کند، منتقدان را در سراسر جهان هدف قرار می دهد و جنگ وحشیانه ای را در یمن انجام می دهد و رژیم های خودکامه را در سراسر خاورمیانه و شمال آفریقا تقویت می کند، در تضاد با منافع ملی ایالات متحده است و به اعتبار آمریکا برای حفظ ارزش های ما لطمه می زند.

انتشار مطلب وال استریت ژورنال همزمان با آن روی می دهد که ولیعهد عربستان به علت افزایش اختلافات میان واشنگتن و ریاض به فکر حمایت از دونالد ترامپ افتاده و در این مسیر صندوق ثروت ملی عربستان به ریاست خود و با وجود هشدار کارشناسان، دو میلیارد دلار در شرکت "جراد کوشنر" (داماد ترامپ) سرمایه گذاری کرده است.

روزنامه فرامنطقه ای رأی الیوم فاش کرد که صندوق ثروت ملی عربستان به ریاست بن سلمان دو میلیارد دلار در شرکتی که شش ماه پیش توسط «جراد کوشنر» داماد دونالد ترامپ تأسیس شد، سرمایه گذاری کرد که این موضوع قابل تأمل است.

 

افزودن نظر جدید