اردوغان خطاب به غرب: غول خفته را بیدار کردید، عواقبش را هم بپذیرید!

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری ترکیه طی یک سخنرانی پیامی شدید به کشورهای غربی به خصوص آمریکا از بابت مانع‌تراشی‌هایشان در مسیر تسلیحات ترکیه داد.
به گزارش آناتولی، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه طی سخنانی در مراسم بهره‌برداری از ناو «کینالی آدا» چهارمین ناو ملی کشورش گفت: «یکی از ۱۰ کشور برتر و قادر به طراحی، ساخت و تولید ناو با امکانات ملی هستیم. در همین راستا، در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۳ و ۲۰۱۶ به ترتیب ناوهای هیبلی آدا بویوک آدا و بورگاز آدا را به آب انداختیم». 

اردوغان بر عزم و اراده کشورش برای رسیدن به بالاترین سطوح تولید صنایع نظامی با توانمندی‌های داخلی تاکید کرد.

اردوغان ادامه داد، ترکیه به یکی از ۱۰ کشور جهان تبدیل شده است که کشتی‌های جنگی خود را با امکانات داخلی تولید می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: ناوهای ترکیه که در دوره گذشته مورد استفاده قرار گرفتند، ماموریت خود را در جریان مشارکت در تعداد زیادی از رزمایش‌های ملی و بین‌المللی با موفقیت انجام دادند. این ناوها توجه بسیاری از کشورهای جهان را به خود جلب کرده‌اند و در میان همتایان خود از لحاظ ماموریت‌های موفق در رتبه بالایی قرار گرفته‌اند.

وی گفت: ترکیه پروژه‌های بسیاری با هدف تقویت نیروی دریایی خود در دست دارد و وابستگی‌اش در حوزه صنایع دفاعی به خارج به شکل چشمگیری کاهش یافته است.

اردوغان در ادامه سخنرانی خود همچنین به ادامه کار پروژه زیردریایی که با دیزل و برق کار می‌کند و نیازهای ترکیه و کشورهای دیگر را برطرف می‌کند، پرداخت و گفت: مرحله‌ای که ترکیه در حوزه صنایع دفاعی پشت سر گذاشته است، باعث شده است که به استقلال و آینده خود مطمئن‌تر باشد. ما در این مرحله وابستگی خود به خارج را از حدود ۸۰ درصد به حدود ۳۰ درصد کاهش دادیم.

رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد، تعداد پروژه‌های صنایع دفاعی کشورش به ۷۰۰ پروژه و حجم این بخش به ۶۰ میلیارد دلار رسیده و با پروژه‌هایی که هنوز در مرحله مناقصه قرار دارند به ۷۵ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه پنج شرکت ترکیه موفق شدند جزء لیست ۱۰۰ شرکت برتر جهان در زمینه دفاعی باشند، ابراز امیدواری کرد که این تعداد افزایش یابد.

وی افزود: از آنجایی که آنها غول خفته را بیدار کردند، پس باید عواقبش را هم بپذیرند. ما جنگنده‌ ملی خود را خواهیم ساخت همانطور که ماهواره‌ها و پهپادهای مجهز به سلاح خود را توسعه دادیم و نسبت به رسیدن به بالاترین سطوح امکانات ملی در زمینه فناوری تجهیزات دریایی، موشک‌ها، سیستم های الکترونیکی و توپخانه‌های دریایی مصمم هستیم.

اردوغان ادامه داد: رویدادهای اخیر دنیا و مدیترانه شرقی، لزوم تقویت حضور ما در این دریا مانند دیگر حوزه‌ها را نشان می‌دهد. موفقیت‌های ترکیه در زمینه صنایع دفاعی طی سال‌های اخیر، باعث شده که به استقلال و آینده خود مطمئن‌تر باشد. تحولات مربوط به پروژه جنگنده اف-۳۵ که ما نیز بخشی از آن بودیم، قاطعیت ما در این زمینه را بیش از پیش افزایش داد. همانطور که پهپادها، پهپادهای مسلح و ماهواره‌های ملی خود را توسعه داده و به پرواز درآوردیم، ان شاءالله جنگنده ملی خود را نیز خواهیم ساخت.

قرارداد خرید سامانه‌های موشکی اس - ۴۰۰ موجب بحران در روابط ترکیه و آمریکا شده است. آمریکا از ترکیه خواسته به جای اس - ۴۰۰ سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت را خریداری کند. واشنگتن همچنین ترکیه را تهدید کرده فروش جدیدترین جنگنده‌های اف -۳۵ به این کشور را به تعویق بیندازد یا کلا آن را ملغی کند.

این در حالی است که ترکیه هرگونه عقب‌نشینی در این باره رد کرده است.

 

افزودن نظر جدید