استخدام‌های مترو غیرشفاف، تبعیض‌آمیز و رانتی است / لزوم پاسخگویی شهردار تهران به مجلس

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس با تاکید بر لزوم سوال از مسئولان شهرداری تهران درباره استخدام‌های مترو، نسبت به خطای آشکار متروی تهران به‌خاطر استخدام‌های غیرشفاف انتقاد کرد و گفت: این‌که شهرداری تهران یا مترو به‌صورت غیرشفاف، تبعیض‌آمیز و با استفاده از رانت از مجموعه‌های خاص جذب و استخدام داشته باشد، نه‌تنها تبعیض در حق جوانان، بلکه قطعاً به‌عنوان یکی از آیتم‌های سوءمدیریت و تصرف در اموال عمومی تلقی شده و دستگاه‌های مسئول باید با آن برخورد کنند.

به گزارش امیدنامه به نقل از ایلنا،علیرضا رحیمی  با اشاره به گزارش سازمان بازرسی کل کشور درخصوص استخدام‌های غیرقانونی در متروی تهران اعلام کرد: موضوع استخدام در مترو در شرایطی که نرخ بیکاری به‌ویژه برای جوانان بسیار نگران‌کننده بوده و بحران اشتغال یکی از چالش‌های اساسی کشورمان است، و همزمان عدم پایداری شغلی از دیگر نگرانی‌های موجود در فضای جامعه است، درست نیست.

انتقاد از استخدام‌های غیرشفاف و تبعیض‌آمیز متروی تهران

او گفت: در این شرایط این‌که یکی از دستگاه‌ها همچون شهرداری تهران یا مترو به‌صورت غیرشفاف، تبعیض‌آمیز و رانتی و درواقع با استفاده رانت از مجموعه‌های خاص جذب و استخدام داشته باشد، نه‌تنها تبعیض در حق جوانان، بلکه قطعاً به‌عنوان یکی از آیتم‌های سوءمدیریت و تصرف در اموال عمومی تلقی می‌شود و دستگاه‌های مسئول باید با آن برخورد کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در شرایطی که برنامه ششم توسعه به‌سمت شفاف‌سازی رفته و حتی برای یک مجوز استخدام نیاز به طی کردن روال شافاف قانونی است، چنین اقدامی قابل قبول نیست.

استخدام‌های مترو مغایر با انتظار جامعه و قانون است

عضو شورای مرکزی فراکسیون امید مجلس دهم خاطرنشان کرد: در حال حاضر اگر دولت به‌عنوان نمونه بخواهد سه بهورز را در سراوان جذب کند، موظف به برگزاری آزمون است و باید در شفافیت عمل کند؛ چرا که هم جامعه چنین انتظاری دارد، هم قانون این‌چنین تکلیف کرده و هم انتظار بجایی است.

خطای آشکار متروی تهران به‌خاطر استخدام‌های غیرشفاف

نماینده اصلاح‌طلب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با این حال وقتی در متروی تهران یا هر دستگاه دیگری، چنین رانتی در اختیار یک عده خاص قرار گیرد، فارغ از این‌که این افراد مستحق استخدام بوده‌اند یا خیر، این‌که از اصول شفافیت عدول کنیم و به مراجع ذی‌ربط پاسخگو نباشیم، مرتکب خطایی آشکار شدیم و ظلمی بزرگ در حق جوانان و کشور، و خیانت در مسئولیتی است که مردم به ما سپرده‌اند.

لزوم سوال از مسئولان شهرداری تهران درباره استخدام‌های مترو

او در پاسخ به این سوال که آیا امکان بررسی این موضوع در چارچوب تحقیق و تفحص از شهرداری تهران وجود دارد، گفت: طبیعتاً این مسئله به‌تازگی اتفاق افتاده و ابعاد آن مشخص شده و در محورهایی که در زمان تهیه طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران، درنظر گرفته بودیم، مطرح نشده اما به هر حال امکان طرح آن به‌عنوان یک موضوع جانبی وجود دارد.

رحیمی در پایان با بیان این‌که لازم است از شهردار و دیگر مسئولان شهرداری در مورد این استخدام‌ها در متروی تهران سوال شود، یادآور شد: قطعاً جدا از تفحص شهرداری تهران، از مسئولان مربوطه سوال خواهیم کرد که درباره مبانی مستندات قانونی این استخدام‌ها ازجمله مجوزهایی که از شورای شهر تهران دریافت شده، توضیح دهند و همچنین مشخص شود آیا به آیین‎نامه‌های قانونی شهرداری تهران در این رابطه عمل شده یا خیر.

افزودن نظر جدید