اصلاح طلبان 200 کرسی مجلس دهم را هدف گرفته اند

حسن رسولی استاندار سابق خراسان و عضو هیات مدیره بنیاد باران و امید ایرانیان و شهربانو امانی نماینده سابق مجلس و عضو مجمع نمایندگان ادوار مجلس كه هر دو عضو مجمع مشورتي سيد محمد خاتمي هستند، در نشست حزب جوانان ایران اسلامی با موضوع "اصلاح طلبان و انتخابات مجلس دهم " سخنرانی کردند.

به گزارش امید در این نشست حسن رسولی پس از اشاره به اهداف و راهبرد اصلاح طلبان در انتخابات آینده گفت: هدف گذاری اصلاح طلبان کسب 200 کرسی مجلس دهم است.

عضو هيات مديره بنياد باران با اشاره به تجربه مثبت انتخابات 1392 و اشاره ای به عبرت های تشتت اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1384 گفت: شاخص، محور و رهبری جبهه اصلاح طلبان با سید محمد خاتمی است و همه اصلاح طلبان پذیرفته اند که با محوریت خاتمی در عرصه سیاسی شرکت کنند و خاتمی فصل الخطاب باشد.

رسولی با اشاره به اینکه خاتمی با سازوکار دموکراتیک و با هم اندیشی و تصمیم گیری جمعی با مجمع مشورتی خود که از چهره های شاخص و از جمله احزاب و گروه های مختلف اصلاح طلب تشکیل شده است، به اجماع ميان اصلاح طلبان كمك مي كند، افزود: با تجربه انتخابات 1392 اصلاح طلبان آموختند که با هم حرکت کنند و در صورت وحدت و هماهنگی بین اصلاح طلبان ، پیروزی آنها تا حدود زیادی تضمین می شود.

عضو هيات مديره بنياد اميد ايرانيان ادامه داد: اصلاح طلبان به كرسي هاي مجلس به عنوان طعمه نگاه نمي كنند و هر گونه فعاليت انتخاباتي و نيز كانديداتوري در اين انتخابات براساس عقل جمعي صورت خواهد گرفت.

وي همچنين در پاسخ به سوالي در خصوص مذاكرات ايران و 1+5 گفت: تحولات اخير منطقه (تحركات داعش) و تجارت گذشته (طالبان و القاعده)، نشان داده كه ادامه شرايط كنوني ميان ايران و غرب مقرون به صرفه نيست و مي تواند يك همسويي با هدف تامين ثبات و امنيت منطقه اي ميان طرفين اتفاق بيفتد.

در این نشست شهربانو امانی عضو مجمع مشاوران خاتمی نیز با اشاره به اینکه اصلاح طلبان قصد همکاری و حرکت مشترک با حامیان دولت در انتخابات آتی را دارند، گفت: تجربه نشان می دهد هر جا که مردم در انتخابات ریاست جمهوری به صورت گسترده شرکت کرده و رییس جمهوری را برگزیده اند در انتخابات مجلس نیز به کمک دولت می آیند و نمایندگان همراه و هم فکر با دولت را به مجلس می فرستند.

امانی با ابراز نگرانی نسبت به شیوه برخورد شورای نگهبان با نامزدهای اصلاح طلب مجلس آتی گفت: یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی برگزاری انتخابات آزاد و اصل برائت بود که متاسفانه در مجلس چهارم سنگ بنای " نظارت استصوابی" گذاشته شد.

امانی با اشاره به مشکلات موجود در سر راه اصلاح طلبان در انتخابات آتی ، نقش و حضور مردم را بسیار مهم دانست و گفت : در صورت حضور گسترده مردم در انتخابات ، دیگر نمایندگانی نمی توانند با کسب کمتر از 10 درصد از آرای واجدان شرایط، خود را نماینده مردم بنامند.

قائم مقام مجمع نمايندگان ادوار با اشاره به اينكه متاسفانه شان و جايگاه مجلس تنزل يافته است، ادامه داد: مجلس تريبون مردم و پژواك صداي آنان و محل احقاق حقوق آنان است و نبايد اگر دولت جديد و وزراي آن قدمي در جهت اين مسير بر مي دارند مورد سوال، تذكر و استيضاح قرار گيرند.

وي افزود: استاني شدن انتخابات مجلس مي تواند به ارتقا شان و جايگاه مجلس بيانجامد.

اماني همچنين گفت: يكي از مشكلات موجود در كشور ناشي از عدم نهادينه شدن تحزب است و تن ندادن به تحزب تاكنون هزينه هاي بسياري را بر كشور تحميل كرده است.

وي از آغاز تکاپوی اصلاح طلبان برای انتخابات آتی خبر داد و گفت هم در استان ها و هم در تهران اصلاح طلبان جلسات خود را برای هماهنگی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز کرده اند و يقينا مشاركت حداكثري مردم، مجلس اصلاح طلب يا نزديك به اصلاح طلبانرا شكل خواهد داد.

وي در پايان گفت: برخلاف القائات رسانه هاي مخالف دولت و اصلاح طلبان، هدف راهبردي اصلاح طلبان در انتخابات نه دور زدن دولت بلكه كمك به دولت روحاني مي باشد.

در  نشست حزب جوانان ايران اسلامي هر دو عضو شاخص جبهه اصلاح طلبان رویکردهای اصلاح طلبان را در انتخابات آتی مجلس برشمردند و بر تفاوت انتخابات مجلس با ریاست جمهوری و خاصیت محلی و قومی بودن انتخابات در بسیاری از حوزه های رای گیری تاکید کردند.

افزودن نظر جدید