اهواز در محاصره آب و فاضلاب

هواشناسی استان خوزستان اعلام کرده که میزان بارندگی ۲۴ ساعت گذشته در اهواز ۷۳.۹ میلیمتر ثبت شده است.

به گزارش امیدنامه ،براساس این گزارش " آبادان با ۱۱۲.۵ میلیمتر بیشترین میزان بارندگی را به خود اختصاص داد و همچنین در رامهرمز ۶۱.۱، ایستگاه کشاورزی اهواز ۵۵.۸، هندیجان ۵۳.۲، شادگان ۴۷.۹، بندرماهشهر ۴۳.۳، بهبهان ۳۲.۲، ایذه ۳۲، آغاجاری ۲۸.۷، حیسنیه اندیمشک ۲۸.۵، لالی ۲۶.۹، امیدیه ۲۶.۱، دزفول ۲۶، شوش ۲۵.۳، بستان ۲۵، گتوند ۲۲.۱، شوشتر ۲۲، دهدز ۱۹.۶ و مسجدسلیمان ۱۸.۴ میلیمتر بارندگی گزارش شد."

شب گذشته بسیاری از پرواز‌های استان خوزستان لغو و برخی با تاخیر برگزار شد و تصاویری از آبگرفتگی شدید فرودگاه اهواز در فضای مجازی منتشر شده است. تعدادی از شهروندان اهوازی نیز بر روی پل طبیعت این شهر گرفتار شدند.

از شب گذشته کاربران فضای مجازی تصاویر زیادی از اوضاع اسفناک خوزستان و به ویژه شهر اهواز منتشر کردند. تصاویری که نشان می‌دهد محله فقیر نشین این شهر در بحران بزرگ به سر می‌برند. فعالان فضای مجازی نسبت به اوضاع در اهواز انتقاد می‌کنند و این وضعیت را ناشی از عدم مدیرت می‌دانند.

هنوز برآوردی از میزان خسارت های احتمالی وجود ندارد. براساس پیش بینی هواشناسی از روز چهار شنبه هوای استان خوزستان صاف و پایدار خواهد بود.

بحران فاضلاب
امروز رییس جمهور پیش از سفر به ژاپن با استاندار خوزستان تماس تلفنی برقرار کرد و دستوراتی به او داد.

از روز گذشته فرمان آماده باش به تمام نهاد‌ها در استان خوزستان صادر شده است. غلامرضا شریعتی استاندار گفته است: «این بارش‌ها در طول سه ساعت رخ داد که درپی آن مشکلاتی برای مردم به وجود آمد و نقاط زیادی در شهر‌های اهواز و کارون دچار آب‌گرفتگی شد.»

یکی از نقاط بحرانی وضعیت فاضلاب شهری اهواز است. شب گذشته گزارش‌هایی از فوران فاضلاب و نفوذ آن به خانه‌های مردم منتشر شد. گفته می شود این شرایط بحرانی عجیب ایجاد کرده و شهر نیازمند لجن کش است. شریعتی در این باره گفت: «متأسفانه سیستم دفع و جمع‌آوری آب‌های سطحی در اهواز وجود ندارد و بخش زیادی از سیستم فاضلاب نیز دچار فرسودگی است.»

فاضلاب شهری خوزستان سالهاست دچار مشکلات بنیادین است، با این حال هیچ برنامه‌ای برای حل مشکلات آن وجود ندارد. در پی سیل اوایل امسال بحران فاضلاب در شهر اهواز به اوج خود رسید و در ادامه آسیب بیشتری هم دید. اما در ماه‌های اخیر نیز گزارشی درباره تلاش برای رفع نواقص آن منتشر نشده است.

از نکات جالب توجه این است که نهاد‌های مسئول توپ را در زمین دیگری می‌اندازند. امروز بهنام مریدی مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز در این باره گفت: " اینکه در سیستم فاضلاب اهواز اشکال وجود دارد، تردیدی نیست، اما اینکه در بارندگی، شهر دچار آبگرفتگی می‌شود ارتباطی با فاضلاب ندارد! "

او شهرداری را مسئول دانست و گفت: «طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری، شهرداری مکلف است کانال آب برای جمع آوری آب‌های سطحی بسازد. به عنوان مثال تا چند سال گذشته در شهر تهران در جمع آوری آب‌های سطحی مشکل وجود داشت، اما با ساخت کانال این مشکل رفع شد.»

مریدی افزود: "اهواز ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب دارد که توسط شهرداری ساخته شده بود و پس از دهه ۷۰ به شرکت‌های فاضلاب سپرده شد. یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر از شبکه فاضلاب فرسوده است. به این دلیل که جنس لوله‌ها بتنی و مربوط به بیش از ۳۰ سال قبل است و خوردگی بالایی دارند."

شبکه فاضلاب فرسوده باعث نشست زمین در شهر اهواز شده است. به گفته مریدی " در سیل اخیر علاوه بر مشکلات فاضلاب در حدود ۳۳ نقطه، نشست زمین وجود داشت و تنها دلیل آن پر شدن ظرفیت شبکه فاضلاب است. نشست زمین باعث ایجاد مشکل در ۷۵ کیلومتر از شبکه قدیمی فاضلاب شهر شد. "

استاندار خوزستان امروز تاکید کرد باید شبکه جمع آوری آب‌های سطحی در اهواز ساخته شود. او گفت: «هزینه سنگینی در بردارد که شاید از توان شهرداری خارج باشد. اگر ظرف ۲ تا ۳ سال آینده شبکه جمع‌آوری فاضلاب در اهواز و کارون تکمیل شود جمع‌آوری و دفع آب‌های سطحی در بارش‌های سیل‌آسا مانند بارش اخیر ساده‌تر خواهد بود.»

مرگ ۴ زن در بیمارستان
شب گذشته همزمان با بارش شدید باران در اهواز خبرگزاری‌ها از مرگ چهار زن در بیمارستان امام خمینی اهواز خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا " این چهار زن که سنشان بالای ۷۰ سال بوده است به دلیل بیماری تنفسی در بخش آی سی یو بیمارستان امام اهواز بستری بوده اند. "

ایرنا درباره دلیل این اتفاق نوشته است: «شنیده‌ها حاکی است احتمالا به دلیل قطع برق و دیر عمل کردن ژنراتور بیمارستان و در نهایت از کار افتادن دستگاه‌های اکسیژن، این افراد فوت کرده اند.»

صبح امروز ساسان موگهی رییس بیمارستان امام خمینی اهواز این خبر را تائید کرد.

او گفت: «در پی بارش‌های بی‌سابقه روز دوشنبه (۲۵ آذرماه) اهواز شاهد نوسانات شدید برق شهری بودیم که همزمان با این مساله در یکی از بخش‌های مراقبت‌های ویژه این بیمارستان چهار بیمار دچار مشکل شدند.»

او افزود: "همیشه تیم پزشکی در آی سی یو مستقر هستند و علی‌رغم اینکه عملیات احیا برای این بیماران انجام شد، اما متاسفانه این چهار بیمار فوت کردند. "

امروز وزیر بهداشت به اتفاق رخ داده در اهواز واکنش نشان داد. به دستور سعید نمکی، ایرج حریرچی معاون وزیر به همراه تیمی عازم خوزستان شده اند تا به بررسی "ابعاد بهداشتی موضوع بارندگی‌های روز‌های اخیر در شهر اهواز و پیامد‌های بهداشتی موضوع پس زدن فاضلاب در این شهر" بپردازد.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به ورود آب به برخی از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اهواز، افزود: «همچنین آسیب‌های ناشی از ورود آب به برخی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی و ابعاد فنی موضوع قطع برق در یکی از بخش‌های یکی از بیمارستان‌های اهواز نیز از سوی تیم اعزامی وزارت بهداشت در حال رسیدگی است.»

افزودن نظر جدید