بررسی مواضع حامیان رئیسی در مجلس و احزاب اصولگرا پس از دو سال: ریزش حامیان

دو سال از روزی که ابراهیم رئیسی با برگزاری مراسم تحلیف رسماً به‌عنوان رئیس دولت سیزدهم معرفی شد، گذشته است. در خرداد 1400 بسیاری از افراد، چهره‌های شاخص و جریان‌های سیاسی اصول‌گرا مدافع ابراهیم رئیسی بودند و تمام تلاش خود را انجام دادند تا به هر ترتیب ممکن او به پاستور رسیده و صندلی ریاست دولت را در اختیار بگیرد.

به گزارش امیدنامه به نقل از هم میهن،  اینکه حالا با گذشت دو سال از فعالیت دولت سیزدهم، هر یک از این افراد در چه جایگاهی قرار دارند و چه نگاهی به دولت برخاسته از تصمیم گزینه مورد حمایت‌شان دارند؛ قابل توجه است. به عبارتی آیا آنها امروز هم حامی ابراهیم رئیسی به شمار می‌روند؟ نگاهی به این افراد و جریان‌ها نشان می‌دهد که تعداد زیادی از آنها طی ماه‌های اخیر یا تبدیل به منتقد دولت شده‌اند یا موضع سکوت را انتخاب کرده‌اند. البته هنوز هم افرادی وجود دارند که از دولت رئیسی حمایت می‌کنند اما وزنه منتقدان و ساکتین عملکرد دولت سنگین‌تر از مدافعان بوده است. در این گزارش، به بررسی مهم‌ترین مدافعان رسیدن ابراهیم رئیسی به ریاست دولت در مجلس یازدهم و تشکل‌های سیاسی اصول‌گرا پرداخته‌ شده است. در این بین به موضع مهمترین نمایندگان به‌عنوان مشت نمونه خروار اشاره کردیم. از 220 نماینده امضاکننده نامه دعوت از رئیسی برای حضور در انتخابات 1400، بسیاری در تمام این مدت اظهارنظری در راستای دفاع یا انتقاد از دولت انجام نداده‌اند. 

 

 نمایندگان مجلس

محمد باقر قالیباف
  انتخابات 1400: رئیس مجلس که در انتخابات ریاست‌جمهوری 96 به نفع ابراهیم رئیسی انصراف داده بود، در انتخابات سال 1400 به‌صورت مستقیم اظهارنظری درباره رئیسی انجام نداد اما خبرگزاری‌ تسنیم 21 اردیبهشت سال 1400 خبری را منتشر کرد که به‌صورت کامل حکایت از حمایت محمدباقر قالیباف از ابراهیم رئیسی داشت. بنابر خبری که این رسانه منتشر کرد، قالیباف در جلسه یکی از فراکسیون‌ها گفته بود: «با توجه به کاندیداتوری آقای رئیسی، بنده بنای ثبت‌نام در انتخابات را ندارم.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: رئیس قوه مقننه ابتدا مدافع دولت به شمار می‌رفت و تلاش داشت از ابراهیم رئیسی حمایت کند، برای مثال در نطق 2 شهریور 1401 گفت:«دولت سیزدهم رویکردهای درستی را در حوزه‌های مختلف در پیش گرفته که امیدآفرین است.» اما چند ماه بعد لب به انتقاد از عملکرد دولت باز کرد و در لیست منتقدان قرار گرفت. 17 آبان 1401، از بی‌توجهی دولت به مصوبات اقتصادی مجلس گله کرد. 18 اردیبهشت سال جاری در نطق خود گفت: «اگر قانون مجلس رعایت می‌شد، گرانی‌های اخیر اتفاق نمی‌افتاد. بی‌توجهی به قانون مجلس باعث شد، چنین فضایی ایجاد شود و مردم را به‌شدت ناراحت کند. من به مردم عزیز حق می‌دهم که نسبت به آینده نگران شده باشند.» او همچنین در انتقاد دیگری که به عملکرد دولت داشت، 4 خرداد 1402 در آئین افتتاح فرودگاه شهدای گناباد گفت: «قول می‌دهیم در یک برنامه ۵ساله به ثبات اقتصادی برسیم و بر گرانی و تورم غلبه پیدا کنیم چراکه مسیر الان درست نیست.»

علی نیکزاد
  انتخابات 1400:این نماینده مجلس یازدهم که پیش از آغاز روند تبلیغات انتخابات به‌عنوان دبیر شورای هماهنگی ستادهای مردمی رئیسی منصوب شده بود، فعال‌ترین نماینده‌ای بود که در حمایت از رئیسی فعالیت میدانی انجام می‌داد و بارها در ایام تبلیغات به نفع رئیسی در شهرهای مختلف سخنرانی کرد. یکی از مهم‌ترین سخنرانی‌های او در روزهای پیش از انتخابات در میدان ولیعصر تهران برگزار شد؛ جایی که نیکزاد جمله‌ای مهم را بیان کرد. او 21 خرداد 1400 گفت: «آقای رئیسی آمده تا منبع فساد را بخشکاند و جلوی فساد را بگیرد. کسانی که قوه مجریه را در اختیار داشتند به مردم معتقد نبودند و ارز را به عده‌ای تخصیص داده و مردم بزرگ ما در صف مرغ ایستادند؛ تشکیل قرارگاه مرغ توسط دولت وهن نظام جمهوری اسلامی بود.» نیکزاد همچنین در نشست خبری ستاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی که 24 خرداد برگزار شد، گفت: «ما همه همّ و غمّ‌مان این است که با دنیا تعامل داشته باشیم. اینکه می‌گویند ما با دنیا تعامل نخواهیم داشت، کاملاً اشتباه است. قطعاً ما با دنیا تعامل داریم و در حوزه منافع مشترک با دنیا صحبت می‌کنیم.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: او تا مقطعی سعی کرده بود موضع حمایت خود از دولت را همچنان حفظ کند و البته در کنار حمایت از دولت رئیسی، حملاتی هم به دولت روحانی داشته باشد. از مهم‌ترین حمایت‌هایی که او از دولت رئیسی کرده بود، مصاحبه‌ای است که تیرماه سال گذشته با خبرگزاری مهر انجام داد و در آن گفت: «رئیس‌جمهور همواره بین مردم حضور دارد و مبارزه با فساد، خدمت به مردم و اقتدار در عرصه بین‌المللی را مورد توجه قرار می‌دهد.» اما طی چند ماه قبل، وارد روند سکوت در قبال عملکرد دولت شده است.

وحید جلال‌زاده
  انتخابات 1400:این نماینده مجلس یازدهم که نامه حمایت از رئیسی را به‌عنوان یکی از استانداران دولت‌های نهم و دهم امضا کرده بود، 20 خرداد 1400، در همایش فرهنگیان و دانش‌آموزان حامی رئیسی در استان اردبیل سخنرانی کرد و در حمایت از ابراهیم رئیسی گفت: «انتخاب دولت اصلح و انقلابی و جهادی مسبب رفع مشکلات است و در این زمینه آیت‌الله رئیسی به عنوان فردی که دارای مکتبی قوی است، بعد از روی کارآمدن مشکلات و موانع را از سر راه برداشته و با رفع دغدغه‌های مردم سرنوشت مملکت ایران اسلامی را به سمت پیشرفت و آبادانی تغییر خواهد داد.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: او هم با اینکه در ابتدا مدافع دولت ابراهیم رئیسی به شمار می‌رفت، اما اخیراً به جمع منتقدان عملکرد دولت پیوسته است. او 13 مرداد سال جاری در مصاحبه‌ای که با شفقنا داشت، در نقد انتصابات دولت گفت: «حلقه مدیریت‌ها را بسیار تنگ کردند و فقط به اعضای ستاد خودشان، اعضای دانشگاه امام صادق(ع)، بدنه قوه قضائیه مسئولیت می‌دهند.»

هادی بیگی‌نژاد
  انتخابات 1400:یکی از نماینده‌های مجلس بود که پیش از انتخابات بارها در حمایت از رئیسی اظهارنظر کرده بود. 22 اردیبهشت 1400 در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «این دولت، دولت مذاکره بود و بعد از 8 سال هنوز در جای اول هستیم چون از مذاکرات قطعاً آبی گرم نخواهد شد. بهتر است کسی رئیس‌جمهور شود که اگر دنبال مذاکره هم هست لااقل به توانمندی داخل هم توجه ویژه‌ای داشته باشد.» در جریان تبلیغات هم مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم انجام داد و در تاریخ 25 خرداد گفت: «در صورت پیروزی؛ ارتباط گسترده با توده مردم و همچنین ایجاد ثبات اقتصادی در دولت آقای رئیسی ایجاد خواهد شد که در نتیجه آن مردم آرامش اقتصادی را تجربه خواهند کرد.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: تا مقطعی هرگاه اظهارنظری سیاسی کرده، در مقام حمایت از دولت برآمده و البته تلاش کرده تاکید کند مشکلات موجود کشور به علت مدیریتی است که حسن روحانی داشته است اما از سال گذشته تاکنون وارد روند سکوت در قبال عملکرد دولت شده است. از مهم‌ترین اظهارنظرهایی که این نماینده مجلس انجام داده بود، مصاحبه با خبرگزاری مهر در تاریخ 24 خرداد 1401 بیان شد، جایی که گفت: «گرانی‌های فعلی ربطی به دولت رئیسی ندارد و ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی دولت تدبیر و امید است.»

ولی اسماعیلی
  انتخابات 1400:او پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری در دو مصاحبه‌ای که انجام داده بود، حمایت خود از ابراهیم رئیسی را بیان کرد. ابتدا 23 اردیبهشت در مصاحبه با تسنیم گفت: «با توجه به اینکه آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه با برنامه محوری توانست تحولی ایجاد کند به نظر می‌رسد بتواند این تحول را نیز در قوه مجریه ایجاد کند.» یک هفته بعد هم مصاحبه‌ای با نامه‌نیوز انجام داد و درباره رئیسی گفت: «با توجه به اینکه جناح رقیب دیگر مستمسکی برای تخریب آقای رئیسی ندارد و مردم نیز مدیریت کارآمد ایشان را در قوه قضائیه دیده‌اند، ارزیابی می‌کنیم ایشان با بیش از 20 میلیون رأی پیروز میدان انتخابات ریاست‌جمهوری خواهد بود.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: پس از روی کار آمدن ابراهیم رئیسی در لیست حامیان او قرار داشت. یکی از مهم‌ترین اظهارنظرهایی که او در حمایت از رئیسی انجام داده، مصاحبه‌ای است که 20 اردیبهشت 1400 با ایرنا داشته است. او در تمجید از عملکرد رئیسی گفت: «صداقت رئیسی با مردم باعث ایجاد آرامش شد دولت سیزدهم دست به یک ساماندهی بزرگ اقتصادی زد که در دولت‌های گذشته با جدیت دنبال نشد و این اقدام رئیس‌جمهور جسورانه و شجاعانه بود.» اما طی چند ماه اخیر، او از لیست مدافعان دولت خارج شده و منتقد عملکرد رئیسی است. برای مثال فروردین 1402 پس از استعفای وزیر آموزش و پرورش، اسماعیلی اینگونه دولت را تهدید کرد: «استعفای وزیر آموزش و پرورش و موافقت ریاست‌جمهوری را به فال نیک می‌گیریم و در سال جدید به مسئولان ناکارآمد مخصوصاً «تیم اقتصادی دولت» هشدار می‌دهیم، عملکرد و برنامه عملی خود را برای مردم تشریح کنند یا استعفا دهند. در غیر این صورت مجلس انقلابی عذرشان را خواهد خواست.»

اردشیر مطهری
  انتخابات 1400:این نماینده مجلس یازدهم به‌عنوان یکی از 220نماینده‌ای که نامه دعوت از رئیسی را امضا کرده، فردی است که عنوان بت‌شکن را پیش از انتخابات برای رئیسی به کار برد. او در گفت‌وگویی که با برنا در تاریخ 2 خرداد 1400 درباره دیدار برخی نماینده‌های مجلس یازدهم با رئیسی داشت، گفت: «در این دیدار بنده هم مطرح کردم که بت فساد اقتصادی را آقای رئیسی شکستند و بخشی از رسالت خود را به انجام رساندند که این کار بزرگی بود.» البته او پیش از این مصاحبه به‌صورت رسمی حمایت خود از رئیسی را اعلام کرده بود. مطهری در مصاحبه با خبرگزاری تسنیم در تاریخ 20 اردیبهشت گفته بود: «پس از فاجعه و بی‌کفایتی محض مدیریت دولت فعلی، کشور به‌شدت نیازمند کارآمدی، مجاهدت، آرامش روانی و قوا و قوت انقلابی است که از نظر بنده همه این موارد در آیت‌الله رئیسی و کابینه ایشان قابل تحقق می‌باشد.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: او هم در بین افرادی است که ابتدا حمایت خود از دولت را اعلام کرده بود اما  در ماه‌های اخیر سکوت کرده است. اول مهر 1400 در مصاحبه با خبرگزاری مهر شرایط دولتی که ابراهیم رئیسی کار در آن را آغاز کرده، اینگونه تشریح کرد: «دولت رئیسی یک زمین سوخته را تحویل گرفته و برای آنکه اوضاع کشور به هشت سال قبل بازگردد و بهبود پیدا کند، همه ما باید صبر کنیم تا دولت مردمی برنامه‌های خود را عملیاتی کند.» او سال گذشته در آستانه یک‌سالگی دولت، سخنرانی‌ای در همایش تقدیر از واحدهای نمونه صنعتی و معدنی شهرستان‌های گرمسار و آرادان داشت و در آن انتقاد از عملکرد دولت را از سوی افراد وابسته با بیگانگان دانست. او گفته بود: «بیش از ۱۰ هزار منافق با اکانت‌های فیک در فضای مجازی به تخریب دولت و نظام می‌پردازند. ما ضمن اینکه دشمن خارجی داریم نفوذی‌هایی در داخل کشور داریم که خواسته و ناخواسته، سنگ خواسته‌های خارجی‌ها را بر سینه می‌زنند و از این حیث باید همیشه مصلحت کشور در اولویت باشد.»

حسین حسین‌زاده
  انتخابات 1400:یکی دیگر از بهارستان‌نشین‌هایی است که پیش از انتخابات به‌صورت رسمی حمایت خود از ابراهیم رئیسی را اعلام کرده بود. او مصاحبه‌ای در تاریخ 22 خرداد 1400 با خبرگزاری تسنیم انجام داد و در حمایت از رئیسی گفت: «مردم از وضعیت معیشتی و اقتصادی کشور ناراضی هستند، کشور در شرایط کنونی نیازمند فردی است که بتواند تغییر و تحولی در اداره دولت و رویکردها به وجود بیاورد و در این راستا از تمامی ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها فارغ از دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی استفاده کند.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: پس از اینکه ابراهیم رئیسی کار را شروع کرد، این نماینده مجلس اظهارنظرهایی که درباره دولت کرده، بیشتر حالت توصیه را داشته و شکلی از انتقاد و یا حمایت قاطع را نمی‌توان در آنها دید اما او هم یک سال است در قبال عملکرد دولت سکوت کرده است. 27 مهر 1400 طی نطقی در مجلس گفته بود: «سفرهای استانی رئیس‌جمهور امیدها را در دل مردم زنده می‌کند اما ضرورت دارد نگاه کارشناسی به مصوبات و اخذ بودجه صورت گیرد.» و یا 11 خرداد 1401 در مصاحبه با ایرنا در حمایت از انتصابات دولت اینگونه اظهارنظر کرده بود: «در انتصابات باید مسئولیت را به دولت سپرد، دولت هم باید با پرهیز ازهرگونه جناح‌بندی و فقط براساس توانمندی افراد، نسبت به انتصابات اقدام کند که این رویکرد منجر به رشد آن دستگاه و رضایتمندی مردم می‌شود.»

سیدجواد حسینی‌کیا
  انتخابات 1400:این نماینده مجلس یازدهم که 29 اردیبهشت 1400 در مصاحبه با روزنامه رسالت با تمجید از عملکرد محمدباقر قالیباف در عدم کاندیداتوری، از سایر اصول‌گرایان درخواست کرده بود به نفع رئیسی کناره‌گیری کنند، 23 خرداد مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم انجام داد و درباره برنامه‌های رئیسی پس از رسیدن به ریاست دولت گفت: «فسادستیزی، حمایت از صنعت و همچنین فعالیت جهادی که می‌تواند چندین برابر دولت فعلی فعالیت کند، می‌تواند از ویژگی‌های دولت آقای رئیسی در صورت پیروزی در انتخابات باشد. قطع کردن دست مافیا، رانت‌ناپذیر بودن، و مقابله جدی با قاچاق کالا و همچنین احیای نظام اقتصادی و اداری کشور از دیگر خصوصیات دولت آقای رئیسی در صورت برنده شدن در انتخابات خواهد بود.» اما اوج عبارتی که او درباره ابراهیم رئیسی به کار برد، به 26 خرداد 1400 برمی‌گردد؛ جایی که در توئیتر خود درباره همایش انتخاباتی رئیسی نوشت: «‌امروز یکی از باشکوه‌ترین برنامه‌های انتخاباتی کشور در شهرستان سنقر و کلیایی برگزار شد. خاطره‌ای از حضرت استاد ‎مصباح‌یزدی ذکر کردم ایشان به بنده شخصاً گفتند که چهار بار با واسطه از منبع موثق شنیده‌اند که آیت‌الله رئیسی نظرکرده امام زمان عج‌الله می‌باشند.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: او در ابتدای کار دولت در مقام توصیه به دولت برآمده بود و خواهان این بود که دولت مشکلات را رفع کند اما با ادامه روند مشکلات، این نماینده هم در لیست منتقدان قرار گرفت و دوم اسفند سال گذشته یکی از جنجالی‌ترین نطق‌های خود را در مجلس ایراد کرد و گفت: «امروز به دلیل ناکارآمدی تیم اقتصادی دولت، کمر مردم زیر بار مشکلات خم شده است. مردم دیگر توان اداره زندگی خود را ندارند. نابسامانی در بازار ارز، طلا، مسکن و گوشت صدای مردم را درآورده است. آقای رئیس‌جمهور مردم امروز خواستار تغییر تیم اقتصادی دولت هستند.»

 تشکل‌ها و احزاب

شورای وحدت اصول‌گرایان
  انتخابات 1400:پیش از آغاز روند ثبت‌نام‌ها، منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت در نشست خبری خود که 30 فروردین 1400 برگزار شد، به صراحت اعلام کرد که «نامزد اولویت یک ما رئیسی است و اگر ورود کند شورای وحدت از او حمایت می‌کند.» پس از ثبت‌نام هم این روند ادامه پیدا کرد و این شورا حامی رئیسی تا رسیدن به ریاست دولت بود. این شورا پس از اعلام نتایج انتخابات، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «امیدواریم با استقرار دولتی مردمی، کارآمد، جهادی، فراگیر و اولویت‌بندی مشکلات اصلی شاهد اصلاح امور و پیشرفت کشور باشیم.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: طی دو سالی که دولت ابراهیم رئیسی روی کار آمده است، آنها موضعی در برابر دولت و عملکرد آن نداشته و فعلاً در حالت سکوت و در خاموشی به سر می‌برند.

شورای ائتلاف نیروهای انقلاب
  انتخابات 1400:این شورا که ریاست آن برعهده غلامعلی حدادعادل است، 21 اردیبهشت 1400 با ارسال نامه‌ای از ابراهیم رئیسی درخواست کرد که در انتخابات ثبت‌نام کند. پس از ثبت‌نام هم، بیانیه رسمی شورای ائتلاف در حمایت از رئیسی در تاریخ 26 اردیبهشت صادر شد که در بخشی از این بیانیه آمده بود: «وظیفه همه نیروهای انقلاب اسلامی که خواهان عزت و سربلندی و رفاه ایران و ایرانی هستند این است که حداکثر توش و توان خود را برای پشتیبانی از آیت‌الله رئیسی در عرصه انتخابات به کار گیرند.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: آنها برخلاف شورای وحدت طی دو سال اخیر سکوت کامل نکرده‌اند و نوعی نگرانی از عملکرد دولت در مواضع رسمی آنها دیده می‌شود. شهریور سال گذشته در بیانیه‌ای تفصیلی به بررسی عملکرد یک سال فعالیت دولت پرداختند؛ بیانیه‌ای که در آن پس از بررسی عملکرد دولت، پیشنهاداتی هم ارائه شده بود که برای مثال در سرلیست پیشنهادات آمده بود: «مبارزه با گرانی و رفع مشکلات معیشتی، امروز در صدر مطالبات مردم قرار دارد. مردم انتظار دارند نتیجه اقدامات اقتصادی دولت را در سفره خود مشاهده کنند و شاهد ثبات قیمت‌ها و کنترل نرخ تورم باشند.» اما 21 آذر سال گذشته، منوچهر متکی سخنگوی ائتلاف در نشست خبری خود جمله‌ای را بیان کرد که نشان می‌داد نگرانی از عملکرد دولت در ائتلاف وجود دارد. او گفت: «ما با معرفی افراد نخبه و باتجربه برای کمک به آقای رئیسی، همچنان حاضریم این کمک‌رسانی را ادامه دهیم.»

جامعه روحانیت مبارز
  انتخابات 1400:یکی از اولین تشکل‌هایی بود که برای دعوت به کاندیداتوری ابراهیم رئیسی به رئیس سابق قوه قضائیه نامه زد. این نامه با امضای موحدی‌کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز فروردین 1400 به دست ابراهیم رئیسی رسید. در گام بعدی، مصباحی‌مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت در مصاحبه با تسنیم در تاریخ 13 اردیبهشت تاکید کرد، گزینه آنها برای انتخابات، رئیسی است و در نهایت هنوز درحالی‌که ثبت‌نام رئیسی در انتخابات صورت نگرفته بود، در تاریخ 18 اردیبهشت بیانیه رسمی و البته کوتاه جامعه روحانیت مبارز در حمایت از ابراهیم رئیسی صادر شد.

  دوسالگی دولت سیزدهم: این تشکل از سال گذشته وارد روند انتقاد از عملکرد دولت سیزدهم شده است. برای مثال مصطفی پورمحمدی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز صراحتاً از عملکرد دولت انتقاد کرده است. او 19 اردیبهشت سال گذشته در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفته بود: «جوانانی که در دولت آمدند انرژی جدید در دولت است و ما باید اینها را بپذیریم و درست است اما از سوی دیگر مواجه با کم‌تجربگی‌ها و کم‌تدبیری‌هایی در برخی مسائل و عدم مشورت در برخی مسائل هستیم و یا تصمیمات سریع با تصمیماتی که جامع و کامل نیست مواجه هستیم.»

مؤتلفه اسلامی
  انتخابات 1400:ابتدا قرار بر این بود که مصطفی میرسلیم و محمدحسین نیکنام به نمایندگی از این حزب در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره سیزدهم کاندیدا شوند اما 25 اردیبهشت 1400، حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی مؤتلفه در صفحه توئیتر خود خبر داد که پس از تشکیل جلسه فوق‌العاده شورای مرکزی، این حزب از ثبت‌نام نامزدهای خود منصرف شده و قرار است از ابراهیم رئیسی حمایت کنند. 5 خرداد هم بیانیه رسمی مؤتلفه در حمایت از ابراهیم رئیسی صادر شد که در بخشی از این بیانیه آورده شده بود: «ما در آستانه یک تصمیم‌گیری مهم در سطح ملی برای نوسازی نظام اجرایی کشور هستیم دقت، هوشیاری و انتخاب  احسن می‌تواند انقلاب را در تامین منافع و مصالح ملی و بیداری ایران قوی موفق‌تر نماید.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: هرچند خرداد سال گذشته، اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب مؤتلفه در نشست خبری خود اعلام کرد این حزب از دولت و جراحی اقتصادی حمایت خواهد کرد، اما گذشت زمان باعث شد تا آنها هم وارد روند انتقاد از دولت شوند. البته این انتقاد طی بیانیه نبوده اما موضع‌گیری‌های اعضای شورای مرکزی نشان می‌دهد که آنها منتقد جدی دولت شده‌اند. چنانچه مهدی عرب‌صادق، معاون سیاسی این حزب اسفند سال گذشته در توئیتر خود نوشت: «آقای رئیس‌جمهور، دولت شما، دیگر شایستگی انتقاد بی‌اثر را هم ندارد! آقای رئیس‌جمهور با جدیتی به مراتب بیشتر از آنچه که حامی شما بودیم امروز منتقد شما هستیم! شما را رئیس‌جمهوری در طراز انقلاب می‌دانیم و امروز عاجزانه از شما می‌خواهیم دولت را از گروگان گروه‌های سهم‌خواه و فرصت‌طلب ناکارآمد نجات دهید.»

جبهه پایداری
  انتخابات 1400:هرچند در بین افرادی که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری تایید صلاحیت شدند، سعید جلیلی، نزدیک‌ترین شباهت را با تفکرات جبهه پایداری داشت، اما این تشکل اصول‌گرا 10 خرداد 1400 با انتشار بیانیه‌ای به حمایت از ابراهیم رئیسی پرداخت. در بخشی از بیانیه جبهه پایداری آمده بود: «آشکار شدن ناکارآمدی گفتمان نگاه به بیرون و دولت برآمده از آن، ملت را مصمم به انتخاب راه مقاومت و تکیه بر توان داخلی به‌جای امید واهی به بیرون از مرزها کرده است.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: این طیف از اصول‌گرایان که نقش اساسی در دولت رئیسی دارند، طی دو سال اخیر درباره عملکرد دولت موضع سکوت را انتخاب کرده‌اند و خبری از نقد یا تایید از سوی آنها نیست.

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی
  انتخابات 1400:آنها به‌عنوان یکی از اولین تشکل‌ها با انتشار بیانیه‌ای از ابراهیم رئیسی حمایت کردند. در بخشی از بیانیه جمعیت ایثارگران که در تاریخ 29 اردیبهشت 1400 صادر شد، آمده بود: «ورود آیت‌الله ابراهیم رئیسی به عرصه انتخاب دولت 1400 شاید همان نقطه روشن انتهای تونل باشد که امید پرپرشده جوان ایرانی زیر چرخ‌های بولدوزر سوءتدبیر 8 ساله را زنده نگه داشته است.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: آنها سال گذشته به مناسبت هفته دولت بیانیه‌ای صادر کرده و در آن تاکید داشتند که «عملکرد دولت قبل باعث شده بود ثروت کشور و منابع عمومی به‌جای اینکه صرف توسعه و آبادانی شود به جیب افراد سودجو برود.» اما پس از آن، هیچ واکنشی به عملکرد دولت رئیسی نداشته و در سکوت به سر می‌برند.

جامعه اسلامی مهندسین
  انتخابات 1400:مانند انتخابات سال 96، آنها در این دوره از انتخابات هم از ابراهیم رئیسی حمایت کردند. محمدرضا باهنر، دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین دوم خرداد 1400 خبر حمایت از ابراهیم رئیسی را اعلام کرد اما این‌بار برخلاف سال 96، خبری از بیانیه در حمایت از رئیسی نبود. البته این تشکل در تاریخ 18 مرداد 1400 پس از برگزاری مراسم تحلیف، بیانیه‌ای صادر کرد و در آن نکاتی را در آستانه تشکیل دولت سیزدهم یادآور شد.

  دوسالگی دولت سیزدهم: طی دو سالی که از انتخابات گذشته است، آنها در بررسی عملکرد دولت سیزدهم یک بیانیه صادر کرده‌اند که آن هم در تعریف و تمجید از عملکرد دولت بوده است. در بخشی از این بیانیه که 7 شهریور 1401 صادر شد، آمده است: دولت سیزدهم حقیقتاً دیگر بار شعار «ما می‌توانیم» را به منصه ظهور رساند. در بُعد اقتصادی نیز جرأت و جسارت اجرای طرح مردمی‌سازی یارانه‌ها که به عقیده بسیاری از کارشناسان، اصلاح این قیمت‌ها در اقتصاد ما ضروری است، از دیگر جنبه‌های مثبت عملکرد دولت است.» اما پس از این بیانیه، آنها نیز وارد روند سکوت شده‌اند.

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم
  انتخابات 1400:در مقایسه با سایر تشکل‌ها، بیانیه حمایت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از ابراهیم رئیسی خیلی دیر صادر شد، آنها 24 خرداد بیانیه خود را صادر کردند که در بخشی از آن آمده بود: «امید است ملت شریف ایران بار دیگر نقشه شوم استکبار جهانی را نقش بر آب کرده و عظمت ملت ایران را به جهانیان نشان دهند و با انتخاب ایشان، موجبات تحقق آرمان‌های انقلاب اسلامی، عدالت اجتماعی، مبارزه با فقر و فساد و تبعیض و رشد و اعتلای کشور را فراهم نمایند.»

  دوسالگی دولت سیزدهم: بزرگان این تشکل هم وارد جریان انتقاد از عملکرد دولت شده‌اند، برای مثال سیدهاشم حسینی‌بوشهری شهریور سال گذشته در دیداری که با محسن رضایی، معاون اقتصادی رئیسی داشت گفته بود: «به‌نظر می‌رسد دولت در انتخاب برخی تیم‌ها و افراد باید دقت‌نظر بیشتری داشته باشد؛ دلسوزی صرف برای حل مشکلات مردم کافی نیست.»

افزودن نظر جدید