تذکر یک مقام عالی رتبه نظام به دو رسانه وابسته به نیروهای مسلح

سایت عصر ایران نوشت:"بعضی اخبار بی‌ارزش و تفرقه‌انگیز هستند، بعضی‌ها هم شایعه، تهمت و بی‌مبنا هستند. من خطی و سیاسی عرض نمی‌کنم، حتی رسانه‌هایی که به نوعی به نیروهای مسلح مرتبطند خطا می‌کنند. برابر مشی و منویات رهبری حرکت نمی‌کنند باید روش‌شان را اصلاح کنند والا ما با آنها برخورد می‌کنیم." (خبرگزاری فارس)

این ،‌ بخشی از سخنان سردار سرلشکر دکتر سید حسن فیروزآبادی است که ریاست ستاد کل نیروهای مسلح را برعهده دارد و صد البته هم خردمندانه و منطبق با واقعیت های جاری است.

به عنوان مثال ،‌ یکی از مصادیقی که به قول سرلشکر فیروزآبادی "تهمت بی مبنا"‌بود ، همین خبرسازی و جوسازی اخیر برخی رسانه ها و از جمله یک رسانه معروف وابسته به نیروهای مسلح بود که درباره جشن میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) در ریاست جمهوری به راه انداختند و مدعی شدند که در آن محفل،‌ انواع مسائل غیر شرعی رخ داده و به مهمانان سکه های طلا داده اند و چنین و چنان.

سپس این دروغ را با همفکران سیاسی خود در مجلس و جاهای دیگر در میان گذاشتند و بدان پر و بال دادند و عده ای هم این مجلس کذایی را محکوم کردند و برخی دلواپسان هم در تجمعات شان ،‌دست نوشته هایی علیه این مجلس بالای سر بردند و خلاصه آن که ماجرا را به عنوان یک واقعیت مسلم در جامعه مخاطبان شان جا انداختند.

جالب اینجاست که وقتی یک مقام عالیرتبه نظام در جریان ماجرا قرار گرفتند، موضوع را بررسی کردند و بر ساختگی بودن اخبار منتشره واقف شدند، سپس از طریق دفترشان به دو رسانه که انتشار این دروغ و شاخ و برگ دادن بدان را در دستور کارشان قرار داده بودند تذکر شدیداللحن دادند.

هر چند آن رسانه ها که با سرعت تمام درباره جشن مذکور خبرسازی می کردند،‌ بلافاصله بعد از دریافت این تذکر تند و صریح،‌ انتشار اکاذیب شان درباره آن ماجرا را به ناگهان متوقف کردند ولی هیچگاه این قدر جرأت و حریت نداشتند که حتی بعد از دریافت تذکر مذکور ،‌ اعلام کنند که آنچه در آن مدت گفته بودند،‌ اشتباه بود و معذرت خواهی کنند.

سخنان سردار فیروزآبادی اگر از سوی نیروهای تحت امر ایشان در رسانه ها ،‌ رعایت شود ،‌حتماً‌ فضای سالم تری در جامعه رسانه ای ایران ایجاد می شود به ویژه آن که تعداد رسانه های متعلق یا منتسب به نیروهای مسلح اندک هم نیست.

البته اگر بخواهیم به این موضوع نگاه مبنایی تری داشته باشیم باید بگوییم که اساساً‌ کار نیروی مسلح ،‌راه اندازی و اداره رسانه های عمومی مانند روزنامه و خبرگزاری و سایت های خبری نیست چه آن که ذات کار رسانه های عمومی، ایجاب می کند که وارد کارهای سیاسی ولو در حد موضع گیری شوند که امری خلاف قانون و عرف است.

با این حال ،‌ اگر به هر علتی قرار است رسانه های نیروهای مسلح به فعالیت خود ادامه دهند ،‌بایستی سخنان اخیر فرمانده شان را آویزه گوش قرار دهند چه آن که خطاهای این رسانه ها ،‌ می تواند به تضعیف وجهه نیروهای مسلح بینجامد و بدیهی است هرگونه تضعیف نیروهای مسلح در هر کشوری ،‌ خیانت به کیان آن مملکت قلمداد می شود.

افزودن نظر جدید