جان کری: تلاش می‌کنیم معامله بانک‌های آمریکایی با ایران را ممکن کنیم

.جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت دولت این کشور تلاش می کند زمینه لازم را فراهم کند تا بانک‌های آمریکایی بتوانند در زمینه هایی که پس از توافق هسته‌ای ممنوعیتی برای آنها وجود ندارد، با ایران مبادلات مالی داشته باشند.

به گزارش «انتخاب»، کری تاکید کرد که "ایران کاملا استحقاق استفاده از مزایای توافق هسته‌ای را دارد" و افزود که این کشور تاکنون به تعهدات خود در برجام به خوبی عمل کرده است.

 
این موضع گیری، تعدیل کننده اظهارات مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده محسوب می شود که دیروز گفته بود دولت باراک اوباما "قصد نداشته و ندارد که به ایران اجازه دسترسی به نظام بانکی آمریکا را بدهد".
 
صحبت های تونر، به نوبه خود یک هفته بعد از انتشار اظهارات متفاوت جیکوب لو، وزیر خزانه‌داری آمریکا منتشر می شد که گفته بود: "دولت آمریکا به طور جدی این موضوع را بررسی می‌کند که به ایران امکان استفاده از دلار آمریکا برای مبادلات تجاری را بدهد."
 
در حال حاضر بانک‌های آمریکایی حق ندارند با ایران معامله‌ داشته باشند و بانک‌های خارجی نیز در عمل نمی‌توانند به دلار با ایران معامله کنند زیرا دلار آن‌ها باید از سیستم مالی آمریکا عبور کند. این ممنوعیت، ارتباط مالی ایران و سایر کشور‌ها را مشکل کرده است.

 

افزودن نظر جدید