جزئیات دیدار اوباما با سناتورهای ارشد آمریکایی درباره تحریم‌های ایران

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست در گزارشی جزئیات دیدار باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا با سران کمیته‌های امنیت ملی و بانکداری مجلس سنا را منتشر کرد.

به گزارش امید به نقل از فارس ،باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا امروز در کاخ سفید با رهبران این دو کمیته دیداری درباره ایران داشت که دو ساعت به طول انجامید.

طبق گزارش واشنگتن‌پست  در این دیدار جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سوزان رایس مشاور امنیت ملی کاخ سفید هم حضور داشتند.

بر اساس این گزارش، گروهی از سناتورهای بلندپایه پس از این دیدار با انتشار نامه‌ای ضمن حمایت از ادامه گفت‌وگوها با ایران از دولت خواستند در راهبردهای دیپلماتیکش تجدید نظر کند.

سناتورها در این نامه گفته اند که مذاکرات فعلی مستلزم این است که آمریکا «قبل از اینکه ایران به طرز محسوسی متعهد به دور شدن از ساخت تسلیحات اتمی نشده است امتیازهای مهمی به ایران ندهد.»

سناتورها می‌نویسند: «اگر ما داریم تحریم‌ها را کاهش می‌دهیم، ایران هم باید توانایی‌های هسته‌ایش را کاهش دهد.»

این نامه را چالرز شامر، رابرت منندز، جان مک‌کین، سوزان کالینز، لیندسی گراهام و رابرت کیسی امضا کرده‌اند.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که اوباما در این دیدار تصریح کرد که «دست‌یابی به راه حلی صلح‌آمیز که مانع از دست‌یابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شود تا اندازه زیادی در راستای منافع امنیت ملی آمریکا است.»

کارنی گفت که اوباما همچنین تصریح کرده که تخفیف تحریم‌های ایرانی که بخشی از توافق احتمالی در گفت‌وگوهای ژنو خواهد بود «محدود، موقتی و بازگشت‌پذیر» هستند. رئیس جمهور آمریکا همچنین تأکید کرده که «ما همچنان به وضع تحریم‌ها در خلال این دوره 6 ماهه ادامه خواهیم داد.»

کارنی افزود: «عقاید مختلفی در اتاق مطرح شدند.»

سناتور باب کراکر، یکی از سناتورهایی که از جمله حامیان تحریم‌های ایران بوده گفته این جلسه تنها بر موضوع ایران متمرکز بود.

کراکر که از سناتورهای جمهوری‌خواه بلندپایه در کمیته بانکداری است به خبرنگاران گفت که اوباما، کری و رایس به طور مستقیم نظرشان را چیزهایی که در مذاکرات بر سر آن مذاکره خواهند کرد را گفتند.

کراکر گفت: «اکنون فهم بیشتری درباره آنچه روی میز است وجود دارد.»

برچسب‌ها :

افزودن نظر جدید