جنتی: عقب نشینی نمی‌کنم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:خوشحالیم که وضعیت آثار حاضر در جشنواره سی‌وسوم فیلم فجر نسبت به سال‌های گذشته از منظر کیفی بهتر است و آثار حاضر در این رویداد در سطح نزدیکی نسبت به هم قرار دارند.

به گزارش امید،  علی جنتی پس از بازدید از دبیرخانه جشنواره افزود: «آمدم که با فعالیت انجام شده در جشنواره سی و سوم آشنایی بیشتری پیدا کنم و از دوستان برگزار کننده این جشنواره تقدیر کنم.»

او یادآور شد: «پذیرش فعالیت در هیات انتخاب جشنواره و انتخاب آثار برای حضور در بخش رقابتی این رویداد کار دشواری است. در جریان نوع فیلم‌های در حال ساخت در سینمای ایران در سال 93 قرار داشتم و فکر می‌کنم  مجموعا امسال وضع مناسب‌تری در سینمای ایران وجود دارد.»

جنتی تاکید کرد: «سال گذشته دو فیلم در جشنواره فیلم فجر بود که به دلیل نوع سرمایه‌گذاری و حمایت بسیار زیادی که شده بودند، فاصله زیادی با دیگر آثار این رویداد داشتند.»

او در عین حال با بیان اینکه فیلم‌های سینمایی این دوره از جشنواره دارای توازن است گفت: «اغلب فیلم‌ها از منابع برابر دولتی به طور نسبی و متوازن در تولید بهره‌مند شده‌اند و از این روست که سطح آثار این رویداد به هم نزدیک است.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برخی حاشیه‌های جزیی نیز تصریح کرد: «جشنواره بی‌حاشیه که امکان ندارد و احساس می‌کنم برخی نشسته‌اند و رصد می‌کنند تا نقطه ضعفی را یافته و حتی برخی نقطات قوت را نقطه ضعف گزارش کنند. این افراد پس از آنکه هیات انتخاب را بر می‌گزینید می‌گویند این ترکیب چنان است و وقتی داوری هم انجام می‌شود، همین حرف‌ها را می‌زنند.»

او با بیان اینکه چنین اظهارنظرهایی همواره درباره هیات انتخاب و داوران جشنواره‌ها وجود دارد بیان کرد: «اظهارنظر درباره فیلم‌های جشنواره و ارائه برخی نقدها طبیعی است و ما از کسانی که نقد منصفانه به آثار حاضر در جشنواره دارند استقبال می‌کنیم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ارائه بعضی اطلاعات غلط به برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: «برخی با جوسازی تلاش کردند از طریق اطلاعات اشتباه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تحت فشار قرار دهند. در این میان عده‌ای گفتند وزارت ارشاد در برابر این فشارها عقب‌نشینی کرد، در صورتی که اینگونه نیست.»

جنتی تاکید کرد: «ما درباره فیلم‌ها براساس دیدگاه خودمان عمل می‌کنیم. تعدادی از آثار سینمایی، بخش‌های قابل اصلاح دارند و ما نباید کاری کنیم که فعالیت‌های مثبت انجام شده در فضای سینما، تحت‌الشعاع این امر قرار گیرد.»

وی با اشاره به فیلم «قصه‌ها» یادآور شد: «برخی فیلم «قصه‌ها» را سیاه‌نمایی دانستند در صورتی که یک اثر سینمایی باید واقعیت اجتماع را مطرح کرده و اگر فیلمساز واقعیت‌ها را مطرح نکند پس چه باید انجام شود؟»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه تلاش کردیم فضا برای فعالیت فیلمسازان و هنرمندان در دولت تدبیر و امید باز شود تا فیلمسازان اعتقاداتشان را بیان کنند، تاکید کرد: «یک فیلمساز دو سال هزینه مادی و معنوی برای تولید اثری صرف کرده و قطعا عدم نمایش این اثر برای ما نیز دشوار است. در واقع این فضای مثبت ایجاد شده، از اعتمادی است که به هنرمند شده است.»

جنتی ادامه داد: «دوستان فیلمساز باید فضای کلی جامعه را در نظر بگیرند و امیدواریم حاشیه زیادی نداشته باشیم.»

او سپس با اشاره به اسامی هیات‌های انتخاب و داوران این دوره از جشنواره گفت: «با شناخت اجمالی که از سروران گرامی هیات انتخاب و داوری دارم، باید بگویم که هیات انتخاب کارآمدی داشتیم و من از تلاش آنها تشکر می کنم.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین به برگزاری بخش هنر و تجربه اشاره و اظهار کرد: «این بخش اتفاق جدیدی در سینمای ایران است و امیدوارم در ادوار مختلف ادامه پیدا کند.»

علی جنتی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اهمیت جشنواره فیلم فجر خاطرنشان کرد: «دهه فجر، دهه انقلاب است. از این رو نیازمند ایجاد فضایی شاد در این دهه هستیم تا مردم به سینماها بیایند و چهره جامعه از حالت افسردگی خارج شود.»

او افزود: «این رویداد فرهنگی هنری، اتفاق مهمی است و قطعا بخشی از برگزیدگان این جشنواره به جشنواره‌های بین‌المللی نیز خواهند رفت. سینمای ایران در بخش بین‌الملل حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. کارهای خوبی نیز در این عرصه انجام شده است و استعدادهای شگرفی در سینمای ایران در حال بروز و ظهور هستند که امیدواریم تداوم داشته باشد.»

جنتی در بخش پایانی سخنانش با اشاره به لزوم کاهش تصدی‌گری در حوزه سینما تصریح کرد: «علاقه مندیم کمترین دخالت را در سینما داشته باشیم و کار را به اصناف و سینماگران واگذار کنیم چراکه در این شرایط رشد در سینما اتفاق می‌افتد. در حوزه‌های دیگر همچون کتاب نیز شرایط به همین نحو است.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: «باید تلاش کنیم دغدغه‌ها را کم کنیم. چارچوب‌ها به عهده خود سینماگران گذاشته شده چراکه ذوق و استعداد در فضای آزاد می‌تواند بروز و ظهور داشته باشد.»

بر اساس این گزارش، سی و سومین جشنواره فیلم فجر از 12 تا 22 بهمن برگزار می‌شود.

افزودن نظر جدید