در بیانیه کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران تاکید شد: لزوم حاکم شدن مدیریت علمی و مبتنی بر دانش در کشورداری

کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران با صدور بیانیه‌ای ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید بر لزوم حاکم شدن مدیریت علمی و مبتنی بر دانش در کشورداری تاکید کرد.

به گزارش امیدنامه،متن این بیانیه به شرح زیر است:

  آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور امسال هم با سایه ویروس کرونا همراه شده است. آنچه در دو سال اخیر به سبب همه گیری خطرناک و گسترده جهانی این ویروس، در دانشگاه ها شاهد آن بوده ایم، دگرگونی شدید و ناگهانی در شیوه آموزش بوده است که لاجرم همه را تحت تأثیر خود قرار داده است. آموزش الکترونیکی و استفاده از فضای مجازی بطور گسترده و عمده ای جایگزین شیوه های آموزش حضوری شده است و دانشجویان را از حضور در دانشگاه و دانشگاه را از شور و نشاط دانشجویان محروم ساخته است. البته دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت انجام فعالیت های مربوط به پایان نامه و رساله و پژوهش های فنآورانه خود در دانشگاه حضور داشته اند اما آن هم با دشواری های فراوان و فزاینده ای همراه بوده است. دراین میان نودانشجویانی که با تلاش و کوشش فراوان از سد پر رقابت کنکور عبور کرده اند تا طعم حضور در دانشگاه را بچشند، دو سال پیاپی است که موفق به حضور فیزیکی در دانشگاه نشده اند. در مجموع، چنین شرایطی فشارهای وارد بر دانشجویان را افزایش داده است. با وجود چنین اوضاع و احوال دشوار ناشی از همه گیری ویروس کرونا و محدودیت های پروتکل های بهداشتی و قرنطینه و علی رغم از دست دادن غم انگیز تعداد قابل توجهی از دانشجویان، کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه ها، بازهم دانشگاه به وظیفه خود عمل کرده و اجازه نداده است در روند آموزش و پژوهش توقف و تأخیری بوجود بیاید. چرا که دانشگاه در چرخه های حیاتی هر کشوری نقش اساسی دارد و اگر به هر دلیلی در فعالیت های دانشگاهی خللی ایجاد شود، آن چرخه ها دچار نقصان و آسیب می شوند و تأثیر آن ماندگار و طولانی مدت خواهد بود. با این وجود و با توجه به اینکه آموزش در دانشگاه اساس و پایه فعالیت ها و پاسخگوی نیازهای توسعه ای کشور بخصوص در زمینه تربیت نیروی انسانی مورد نیاز جامعه است، اما فعالیت های پژوهشی چه در دانشگاه ها و چه در مراکز پژوهشی کشور بعد اساسی و تأثیرگذار دیگری از این مراکز آموزش عالی است که برای رفع نیازها در همه زمینه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، صنعتی، کشاورزی، دامپزشکی و پزشکی ضروری و تعیین کننده است. لذا در این بعد نیز اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارشناسان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی نیز با جدیت و بطور مستمر ایفای نقش کرده اند. همچنین در سال های اخیر با رواج فزاینده رویکردهای نظام مند به خلاقیت، فنآوری و کارآفرینی، نقش دانشگاه ها و مراکز پژوهشی در جهت نوآوری و خلق ثروت روند افزایشی داشته است. این امر موجب تقویت اقتصاد کشور و توانمندسازی نیروهای درون زا در جامعه است که با توجه به شرایط سیاسی و بین المللی که کشور در آن قرار دارد از اهمیت حیاتی برخوردار است.
کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران حضور یکی از همکاران با سابقه و شناخته شده دانشگاهی، استاد تمام دانشگاه بوعلی همدان جناب آقای دکتر زلفی گل را به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فنآوری به فال نیک گرفته و به ایشان تبریک عرض می کند. امید می رود که با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری و سایر مسؤلین دولتی در شرایط فعلی که حضور دانشجویان در دانشگاه ها مقدور نمی باشد و استفاده گسترده از زیرساخت های مخابراتی، الکترونیکی و فضای مجازی برای حفظ کیفیت آموزش حیاتی می باشد، نسبت به تأمین بیش از پیش این امکانات از قبیل افزایش سرعت اینترنت، افزایش پهنای باند و عدم پرداخت هزینه های مخابراتی برای دانشجویان اقدام نمایند. علاوه براین حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها برای انجام کارهای تجربی در آزمایشگاه ها بسیار ضروری و برای ادامه حیات دانشگاه ها و دوره های تحصیلات تکمیلی اجتناب ناپذیر است. بدیهی است که حضور این دسته از دانشجویان مستلزم تأمین خوابگاه و دیگر نیازهای آنان است و لازمه این امر نیز فراهم شدن شرایطی است که پروتکل های بهداشتی مرتبط با ویروس کرونا رعایت شوند. از همکاران دلسوز و دانشمند خود، اعضای هیأت علمی نیز تقاضا دارد تا با توجه به عدم حضور دانشجویان در کلاس ها، خلاء ایجاد شده را تکمیل نموده و با استفاده از شیوه های نوین آموزش و روش های ابتکاری و خلاقانه در جهت ارتقاء آموزش بیش از گذشته تلاش نمایند.
در پایان ضمن آرزوی سلامتی برای همه ایرانیان و آحاد بشریت، کانون صنفی استادان دانشگاهی آغاز سال تحصیلی 1400-1401 را به همه اعضای هیأت علمی، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی  سراسر کشور، مردم و مسؤلین تبریک عرض می نماید و امیدوار است که در سایه تعامل و همبستگی ملی نقش بی بدیل و حیاتی دانشگاه بیش از گذشته دیده شود و مدیریت علمی و مبتنی بر دانش بر کشور حکمفرما شود تا با قرار گرفتن روند های جاری در مسیر دانش، بهره وری، ثروت آفرینی و سودآوری در همه عرصه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی کشور، مردم این سرزمین را از منابع و ثروت عظیم آن بهره مند نماید.

کانون صنفی استادان دانشگاهی ایران

افزودن نظر جدید