دکتر عارف :برخی بداخلاقی ها در مواضع سیاسی مردم را خسته کرده است /مرام پهلوانی می‌تواند در همه عرصه‌ها و اقشار نهادینه شود

رئیس بنباد امید ایرانیان با بیان اینکه برخی بداخلاقی ها در مواضع سیاسی مردم را خسته کرده است تاکید کرد:اگر روحیه اخلاقی و پهلوانی کنار برود از دانش و علم به عنوان ابزار قدرت و زور، بهره برداری می شود.

به گزارش امید، دكتر محمد رضا عارف در دیدار با رئيس فدارسيون پهلواني و زورخانه اي و اعضای ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی  با تبريك روز خبرنگار به خبرنگاران و اهالي رسانه  گفت:امیدوارم این قشر کوشا و تاثیرگذار بتوانند همانند همیشه فرهنگ و اخلاق را در جامعه ترویج دهند، به ویژه اهالی رسانه می‌توانند، مروجان خوبی برای فرهنگ پهلوانی در سطح قشرهای گوناگون کشور باشند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امسال هم زمان با روز فرهنگ پهلوانی (17 شوال)، رویداد و مناسبت روز مقاومت اسلامی را داریم. به عنوان یک ضرورت و نیاز در جامعه جهانی باید بگویم بسیاری از نهادهای بین المللی که وظیفه اصلی شان ترویج اخلاق است در مقابل جنایت‌های یک رژیم غاصب و مجعول به خصوص در 30 روز گذشته، سکوت اختیار کرده اند.
وی با انتقاد از سكوت و بي تفاوتي برخي نهادهاي بين‌المللي  در برابر نسل کشی و کودک کشی رژ‍يم صهيونيستي، اظهار کرد: برخي نهادهاي مدعي چگونه مي توانند در برابر اينگونه وحشي گري ر‍ژيم صهيونيستي سكوت پيشه كنند؟ متاسفانه اخلاق در سطح جهانی کم رنگ شده است، اگر اعتقاد به اخلاق، مرام جوانمردی و فرهنگ پهلوانی در جهان ترویج بشود، دیگر نباید شاهد چنین بی‌اعتنایی‌ها و بی‌اخلاقی‌ها باشیم.
عارف افزود: انقلاب اسلامی مردم ایران به عنوان یک انقلاب فرهنگی در جهان معرفی می‌شود، بنابراین باید امور فرهنگی و از جمله ترویج مرام و روحیه "پهلوانی" باید درهمه زمینه ها و کارها از جمله ورزش در اولویت قرار بگیرد.
وی با بیان اینکه قهرمان پروری، بدون در نظر گرفتن آموزه های اخلاقی، آسیب های جدی در ورزش ایجاد کرده است، گفت: در حالی که با تاسی به الگوی پهلوانی‌مان، همچون امام علی (ع) که در مقابل ضعیفان و ستمدیدگان با محبت رفتار می کردند، باید پهلوان پروری در همه رشته های ورزشی کشورها ترویج شود.هدف گذاری برای "پهلوان" پروری ما را به هدف "قهرمان" پروری هم می رساند.
عارف زنده یاد تختی را نمونه‌ای از یک پهلوان دانست  که با پیروی از پیشوای پهلوانان، امام علی (ع) توانست حتی در آوردگاه های جهانی در مقابل حریفانی که ضعیف بودند مرام جوانمردی داشته باشد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: روحیه پهلوانی و اخلاق مداری، باید در همه فعالیت‌های علمی، فرهنگی، ورزشی و حتی سیاسی در ایران و پس از آن در سطح جهان ترویج شود، چون اگر روحیه اخلاقی و پهلوانی کنار برود از دانش و علم هم به عنوان ابزار قدرت و زور، بهره برداری می شود.

وی تصريح كرد: در ایران اسلامی ، الگوگیری از معصومین (ع) در اوج الگوهای فرهنگ پهلوانی در نزد مردم نهادینه شده است. اکنون هم با استفاده از عقبه و پیشینه غنی فرهنگ پهلوانی و با توجه به این که انقلاب مردم کشورمان یک انقلابی فرهنگی بوده، می توانیم در دنیا فرهنگ پهلوانی را ترویج کنیم و افتخارمان این است که فرهنگ پهلوانی، سرشار از آموزه های فرهنگ اسلامی و ایرانی است که باید در همه قشرهای جامعه ترویج شود.
عارف تصویب آیین نامه ترویح فرهنگ پهلوانی در شورای فرهنگ عمومی و راه اندازی ستادی به همین نام با حضور نهادهای کارگزار فرهنگی کشور را تبریک گفت و ادامه داد: امیدوارم فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای که همواره با بودجه کم - نسبت به دیگر فدراسیون ها - توانسته تلاش های فرهنگی و اخلاقی موثری را در سطح ورزش کشور ترویج کند، باز هم بتواند با پشتیبانی همه فدراسیون های ورزشی و دیگر نهادهای کشوری، فرهنگ پهلوانی را ترویج نماید.
وی با بيان اينكه مردم ذهنیت خوبی نسبت به آیین‌های پهلوانی و زورخانه ای دارند،يادآور شد: البته برخی بداخلاقی ها در مواضع سیاسی مردم را خسته کرده است اما با عناصر فرهنگی انقلاب اسلامی مان که یکی از همین نمادها، فرهنگ پهلوانی است، می توانیم این روند را اصلاح کنیم وفرهنگ غنی کشورمان را به دیگر کشورها هم صادر نماییم.

عضو شواری عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه در شورای عالی انقلاب فرهنگی، ستاد مهندسی فرهنگی کشور در حال راه اندازی است،افزود:  پیشنهادم این است که ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی با این ستاد همکاری ویژه ای برقرار نماید و حتی مسئولیتی را درستاد مهندسی فرهنگی کشور بپذیرد تا بتوانیم فرهنگ پهلوانی را در سطح قشرهای گوناگون کشور به ویژه جوانان ترویج دهیم و در همه برنامه ها و طرح های عملیاتی بدنبال "پهلوان" پروری باشیم . براین باورم که روحیه پهلوانی و حاکمیت فرهنگ "پهلوان پروری" می تواند برخی از مشکلات و کمبودهای ما را در اجرای برنامه ها حل کند و انگیزه خدمت و تلاش را درهمگان و بخصوص جوانان بالا ببرد.
عارف تاكيد كرد:باید نمایندگان محترم نهادها در ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی کاملا با همدلی در همه دستگاه های کشور به فدراسیون پهلوانی وزورخانه ای برای گسترش اخلاق یاری دهند.ستاد ترویج فرهنگ پهلوانی هم باید تلاش کند تا همه تلاشگران جوانمرد و پهلوان نهادها را شناسایی کند.
وی در پایان اظهار اميدواري كرد فدراسیون پهلوانی و زورخانه ای در میان فدراسیون‌های ورزشی کشور یک الگوی شایسته ای برای ترویج اخلاق و مرام جوانمردی در کشور باشد.
در آغاز اين ديدار فرهاد طلوع كيان رئيس فدراسيون پهلواني و زورخانه اي كشور گزارشي از عملكرد اين فدراسيون ارائه كرد و خواستار توجه بيشتر مسئولين به فرهنگ پهلواني شد.

 

افزودن نظر جدید