زیباکلام در شهریور 92: عارف رئیس مجلس دهم خواهد بود/زیباکلام در شهریور 94: عارف رئیس مجلس نخواهد بود

در حالیکه بارها از سوی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب تاکید شده است ورود زودهنگام به مصادیق انتخاباتی تبعات خاص خود را خواهد داشت برخی از چهره‌های سیاسی همراه با موج رسانه‌ای به کاندیدا سازی روی می آورند که هم با تحلیلهای گذشته‌شان تناقض دارد و هم بار تحلیلی اظهارتشان بسیار آسیب پذیر است.

به گزارش امید، دکتر صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران از جمله چهره‌های سیاسی است که رسانه‌ها اعم از اصولگرا و اصلاح طلب مکررا برای تحلیل برخی رویدادهای سیاسی به سراغ او می روند. شاید همین کثرت حضور در رسانه‌ها و اظهارنظرهای مختلف در حوزه‌های گوناگون باشد که تحلیل های ایشان درباره رخدادهای سیاسی را با کمال پوزش از دکتر زیباکلام نمی توان جدی گرفت.

جدای از کثرت اظهارنظر درباره موضوعات گوناگون شاید عدم اطلاع دقیق از مواضع گروه های مختلف سیاسی باعث شده تحلیل‌های دکتر زیباکلام همواره با موج رسانه‌ای همراه باشد .به عنوان مثال ایشان در گفت‌وگو با روزنامه آرمان روز شنبه-هفتم شهریور- به انتخابات مجلس آینده اشاره کرد و بر لزوم ریاست حجت الاسلام ناطق نوری در مجلس دهم تاکید کرد.(متن مصاحبه با روزنامه آرمان را اینجا بخوانید) . این در حالی است که دکتر زیباکلام در تاریخ 23 شهریور 92 در گفت‌وگو با سایت فرارو تاکید کرد که اگر جبهه متحد اصلاح طلبان بتواند بالنسبه در انتخابات اسفند 94 موفق باشد مطمئن باشید رئیس مجلس آینده آقای دکتر محمد رضا عارف خواهد بود.(برای خواندن این مصاحبه اینجا را کلیک کنید).

او همچنین در مصاحبه روزنامه آرمان ضمن مرور انتخابات ریاست جمهوری از تلاشش برای پیروزی دکتر روحانی در این انتخابات و عدم تمایلش برای پیروزی دکتر عارف سخن گفته است با این حال دکتر زیباکلام در 20 خرداد 91 یعنی یکسال قبل از انتخابات ریاست جمهوری در گفت وگو با سایت قانون تاکید کرد که اگر دکترعارف کاندیدا شود  دوم خرداد تکرار می‌شود او در همان مصاحبه گفته آقای هاشمی رفسنجانی در صورت تحقق نامزدی عارف ممکن است از اسحاق جهانگیری، حسن روحانی یا فی‌المثل دکتر محمدعلی نجفی بخواهند که به نفع عارف کنار روند.(برای خواندن این مصاحبه اینجا را کلیک کنید).

اینگونه اظهارنظرهای متناقض آن هم از سوی استاد دانشگاه تهران که از او به عنوان تحلیل‌گر نام برده می شود در حالی صورت می گیرد که هنوز اظهارنظری درباره کاندیداتوری افراد از جمله دکتر عارف و حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری رسما مطرح نشده است البته ظرفیت فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور برای شنیدن و انتشار تحلیل‌های مختلف در حد مطلوبی قرار دارد و مطمئنا افکار عمومی از خواندن و شنیدن تحلیل‌های جامع و منطقی استقبال می‌کنند به شرط آنکه واقعا بتوان از آن به عنوان " تحلیل" نام برد.

دیدگاه‌ها

طبیعی است که آقای زیباکلام که از همفکران و همراهان آقای ناطق است این حمایت بی اساس را از آقای ناطق بکند. ولی آقای ناطق با اون سن و سال زیادی که دارد و شکستی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 76 خورد و اختلافات شدیدی که با اصلاح طلبان بر سر موضوعات مختلف دارد، به صلاح مردم و اصلاح طلبان و اعتدالگرایان هست که بیشتر به فکر اخرت خود باشد تا پست و مقام دنیا در این انتخابات مجلس، با توجه به سرمایه و پایگاه عظیم اجتماعی آقای عارف، اصلاح طلبان و اعتدالگرایان بر روی هرکسی به غیر از دکتر عارف که اجماع کنند، شدیدا دچار خطای استراتژیک شده اند. در ضمن آقای ناطق یک اصولگرای دو آتیشه هست و مردم به هیچ وجه به ایشان به عنوان گزینه مناسب قبول ندارند. در ضمن انتظار مردم و وظیفه همه ما و سیاستمداران هست که فداکاری و ایثار دکتر عارف را با حمایت بی چون و چرا از ایشان برای ریاست مجلس، جبران کنیم

نخست اینکه اظهار نظر ها با توجه به معلومات منتهی به روز اظهار نظر بیان میشن. آینده رو میشه حدس زد نمیشه به یقین گفت دوم اینکه مدیونید اگر فکر کنید منظور نویسنده مطلب تخریب استاد صادق زیبا کلام بوده. بهتره به سوالات ایشان در زمینه هسته ای پاسخ داده بشه اون که دیگه تحلیل نیست!

افزودن نظر جدید