سید مهدی طباطبایی: شهرتي كه با توهين به ديگران به دست بيايد ، عين ذلت است

جت الاسلام و المسلمین سیدمهدی طباطبایی استاد برجسته اخلاق طی نامه ای سرگشاده به حجت الاسلام ابوترابی خواستار نصیحت دلواپسانی شد که توهین و بی ادبی می کنند.

به گزارش امیدنامه به نقل از انتخاب، نامه این استاد برجسته حوزه در زیر می آید:

جناب آقاي حجت الاسلام محمدحسين ابوترابي فرد

نايب رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي

سلام عليكم

با توجه به مسائلي كه در مجلس پيش آمده و ارادت اينجانب به حضرتعالي، و با توجه به دلسوزي شما، اينجانب عرايضي را دلسوزانه به عرض مي رسانم و اثرگذاري آن را از خداوند مسالت دارم. بيان اين نكات در پيروي از اهل بيت (ع) است، چنانكه رسول الله (ص) مي فرمايند «لا تحتقر احدا من المسلمين فان صغير هم عند الله كبير» ( هيچ مسلماني را تحقير نكنيد) و نيز قال لقمان لابنه لا تحتقر احدا فان ربك و ربه واحد» (هيچ كس را سبك نشماريد كه خداي همه يكي است).

چند روزي است كه در خبرها ، مطالبي به نقل از نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي مطرح شده كه اگر اين مطالب واقعيت داشته باشند، جاي بسي نگراني است.

اينجانب با توجه به شناختي كه از حضرتعالي دارم؛ شما را فردي مومن ، متعهد ، متدين، اصيل، اهل علم و اهل فضل و تقوي و اخلاق مي دانم. مي دانم  كه خود حضرتعالي هم در بعضي مواقع از دست بي حرمتي هاي بعضي از آقايان در امان نبوده ايد. علي ایحال، با توجه به شناختي كه هم از جهت صنفي (روحانيت ) و هم از لحاظ ديني و  اخلاقي از شما دارم ؛ چند سطری را خدمت تان مي نويسم  و خواهشمندم آن را با تأمل و تدبير بخوانيد و آنگونه كه صلاح مي دانيد و شرايط ايجاب مي كند به بعضي از آقايان تذكر دهيد:

اول آنكه مجلس شوراي اسلامي همان گونه كه همه مي دانند متشكل از نمايندگان  مردم است. اين ، به آن معنا است كه آنچه از زبان نمايندگان بیان مي شود بايد بازتاب دهنده خواست مردم  باشد. من بعيد مي دانم كه حوزه انتخابيه اي  وجود داشته باشد كه مردم آن، ادبيات سخيف ، زشت و زننده را بپسندند. لذا تقاضا دارم كه آقايان را دعوت و به آنان توضيح دهيد كه خطر استفاده از چنین ادبیات ناپسندی فقط متوجه شخص نماينده مجلس نيست، بلکه  شآنيت و جايگاه خطير مجلس و  نیز شخصيت راي دهندگان را نیز هدف می گیرد.

دوم آنكه به آقايان محترم يادآور شويد كه اين مجلس، چنانکه از عنوان آن هویداست، «مجلس شوراي اسلامي» است و «اسلاميت»،  ركن اساسي آن است. با آقايان از  آموزه های اسلام  پیرامون رد و منقبت توهين، افترا و جسارت  سخن بگویید و  دعوت اسلام به اخلاق و ادب  را بری آنان بازخوانی و و گوشزد فرمایید که  برخي گفتارها و رفتارهاي شان مغاير آموزه هاي ديني است؛ هرچند،  ميدانم كه باب توجيه براي  برخی از اين آقايان هميشه باز است.

سوم آنكه يادآوري فرماييد كه در دهه گذشته، ادبيات نزديك به مدل گفتاري و رفتاري آنان،  بسياري از دلسوزان را آزار داد و آوای ناهنجار توهين کنندگان، مردم را نگران كرد. بنابر اين ، بهتر است هدف و منطق  مطلوب خود را با شيوه هاي جديد سياست ورزي و دور از توهين و پرخاشگري عرضه كنند. به عزيزان نماينده ، تاکید فرماييد  كه مي توانند دلسوزي كنند، نگران يا دلواپس باشند ولي  حق ندارند، فحاشی ، توهين و بي ادب کنند.

چهارم آنكه با بيان شیوا و تاثيرگذار تان به آقايان بفرماييد ، حكومت،  اسلامي است و مسئولان دولت  کنونی از زبان مقام معظم رهبري تعابير حمایتی و تاييداتي دريافت كرده اند  ، بنابراین،  هتك حرمت آنان ، مغایر  ولايتمداري است. لازم است دوستان عزيز در مجلس را دعوت به اخلاق كنيد و يادآوري كنيد شهرتي كه با توهين به ديگران به دست بيايد ، عين ذلت است. به آنان يادآوري كنيد اگر انتقاد كنند نيت شان خالصانه است اما وقتي توهين مي كنند ، لاجرم  ، نيت شان نفساني مي شود و خطرات جبران ناپذيري در پي دارد.

به بزرگواران يادآوري كنيد، تريبون مجلس بايد راهگشاي  سعادت و عاقبت به خيري شان در دنيا و عقبي  باشد. بفرماييد  خواست آنان  كه  امروز تحريك‌شان مي كنند و بعد خود به تحسين‌شان مي ايستند ، با واقعيت و درك مردم تفاوت دارد. كمي به خود بيايند و نگذارند كلمات مورد نظر افرادي خاص از زبان شان شنيده شود و با عنوان آنها  منتشر شود.  به نمايندگان محترم يادآوري فرماييد معنای اسلام ناب محمدي كه دم از آن زده مي شود؛ ادب، دقت، تحمل  و تدبير و اعتدال و فهم عميق و درك صحيح شرايط است و اسلام آمريكايي، اسلام همراه با ادعا و بي ادبي است.

به بزرگواران يادآوري كنيد، مردم ، هنوز در فقر و مشكلات ناشي از آنچه درسالهاي گذشته «كاغذپاره» خوانده مي شد، گرفتارند و اكنون چشم به اقدامات دولتي  دوخته اند كه با شعار «تدبير»  مستقر شده و مايوس كردن اين مردم به چالش کشاندن انقلاب و نظام اسلامي است.

در پايان عرض مي كنم اين اتفاق ها موجب مي شود كه مسئوليت ما و شما سخت تر شود، چه آن كه آشناكردن مردم با هويت اسلامي و رفتار اسلامي به عهده مبلغان ديني است و به خدا پناه مي برم ازاين كه نكند خداي نكرده اين كم كاري و بي توجهي ما باعث بروز اين بي اخلاقي ها شود. هرچند حضور حضرتعالي و ديگر بزرگواران، بدور از هر سليقه سياسي اما متخلق به اخلاق ديني موجب افتخار و عزت مجلس شوراي اسلامي است. از خداوند دوام توفيقات شما برادر بزرگوار را كه ارادت خاصي به شما دارم را خواستارم.

سيد مهدي طباطبايي ٢١/٧/٩٤مطابق با ٢٩ ذي الحجه ١٤٣٦

افزودن نظر جدید