شلیک سانحه هواپیما به صنعت گردشگری ایران

زیان اقتصادی ناشی از لغو تورهای ورودی به کشور پس از سانحه هواپیمای مسافربری اوکراینی، بخش گردشگری کشور را به‌طور مستقیم تحت تأثیر قرار داده است. این تأثیر تا جایی بوده که جامعه تورگردانان کشور و وزیر میراث فرهنگی و گردشگری را دور یک میز نشانده تا برای جبران آن تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش امیدنامه ،بازتاب جهانی خطای انسانی صورت گرفته در هدف قرار دادن هواپیمای مسافربری اوکراینی و نحوه اطلاع‌رسانی درباره این سانحه، بخش گردشگری کشور را تحت تأثیر قرار داده است. برخی کشورها به شهروندان خود درباره سفر به ایران هشدار دادند و بعضی از ایرلاین‌ها تصمیم گرفتند در آسمان ایران پروازی نداشته باشند. نتیجه این هشدارها و تصمیم‌ها، لغو سفرهای گردشگران خارجی به کشور بود.

مریم مقیمیان که سال‌هاست به‌عنوان راهنمای تور فعالیت می‌کند، درباره لغو تورهای ورودی به خبرنگار ایرناپلاس گفت: گردشگران اروپایی-آمریکایی در دو فصل بهار و پاییز و گردشگران کشورهای عرب‌زبان در فصل تابستان به ایران سفر می‌کنند و گردشگری ایران در فصل زمستان در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد. با این حال، تماس‌های زیادی برای لغو تورها داشته‌ایم.

ناامنی، گردشگران را از ایران دور کرد

مقیمیان درباره رفتار گردشگران اروپایی-آمریکایی توضیح داد: این گردشگران معمولاً بسته سفر خود را از یک‌ سال قبل رزرو می‌کنند و پرداخت خود را ۶ ماه پیش از تاریخ ورود، نهایی می‌کنند. پس از ترور سردار سلیمانی در عراق، تماس‌هایی برای لغو این تورها داشتیم. بعد از آن، سانحه هواپیمای اوکراینی، این تماس‌ها را تشدید کرد.

وی ادامه داد: ترس از جنگ و ناامنی در منطقه، موجب شده گردشگران از ورود به ایران صرف‌نظر کنند. ما پیش از این در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری شرکت کرده بودیم و ارتباطاتی با آژانس‌ها و تورها برقرار کرده بودیم، ولی در مکاتبات جدیدی که با آنها داریم، تمایلی برای خرید تورهای ایرانی نشان نمی‌دهند و رزروهای خود را نیز لغو می‌کنند.

گردشگرانی که در گذشته به ایران آمده بودند هم انصراف دادند

این راهنمای تورهای گردشگری افزود: امنیت و وجهه‌ کشور مقصد و منطقه، برای گردشگران بسیار بااهمیت است. حتی گردشگرانی که در گذشته تجربه سفر به ایران را داشتند نیز به دلیل نگرانی‌هایی که درباره ناآرامی‌های منطقه برایشان به‌وجود آمد، سفر خود را لغو کردند. این موضوع در رابطه با افرادی که پیش از این از ایران بازدید نکرده بودند و با تبلیغات دهان‌به‌دهان و اعتماد به دوستان و نزدیکان خود، ایران را برای سفر انتخاب کرده بودند، با شدت و گستردگی بیشتری اتفاق افتاد.

ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران در رابطه با جلب دوباره اعتماد گردشگران خارجی به خبرنگار ایرناپلاس گفت: در جلسه‌ای که با علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشتیم، این موضوع مطرح شد که دولت و بخش خصوصی در تعامل با یکدیگر، تلاش کنند دوباره اعتماد مردم جهان به ایران جلب کنیم. برای این هدف باید بتوانیم در نمایشگاه‌های گردشگری امسال، قوی‌تر از سال‌های گذشته حضور پیدا کنیم و این افت را تا پایان سال جبران کنیم.

زمستان فصل گردشگری ایران نیست

پورفرج درباره افت گردشگر ورودی پس از سانحه هواپیمای مسافربری گفت: به این نکته توجه داشته باشیم که زمستان، فصل گردشگری ایران نیست. فصل گردشگری ایران، بهار و پاییز است و تورهای ورودی ایران در تابستان و زمستان افت می‌کنند. البته سانحه هواپیما هم بر این افت تأثیر داشته، اما حالا زمان آن است که به‎‌دنبال راه‌حلی برای جبران باشیم.

خارجی‌ها برای همیشه ایران را ترک نکردند

رئیس جامعه تورگردانان ایران افزود: طبیعی بود که به دنبال این سانحه، تعدادی از تورهای ورودی لغو شوند. جامعه تورگردانان در تلاش است تا این کاهش را جبران کند. در جلسه‌ای که امروز داشتیم و جلسه‌ای که سه‌شنبه با آژانس‌ها خواهیم داشت، درباره برنامه‌ حضورمان در نمایشگاه‌های بین‌المللی و تقویت بازاریابی و تبلیغات تمرکز داریم.

وی ادامه داد: گردشگران خارجی ایران را برای همیشه ترک نمی‌کنند. تاریخ، طبیعت و مهمان‌نوازی مردم ایران، انگیزه همیشگی گردشگر خارجی برای ورود به ایران است و باید تلاش کنیم دوباره اعتماد مردم دنیا را به امنیت ایران جلب کنیم.

حضور فعال‌تری در نمایشگاه‌های بین‌المللی خواهیم داشت

پورفرج درباره تعامل بخش خصوصی و دولتی درباره جبران خسارات وارده به بخش گردشگری پس از سانحه هواپیمای مسافربری گفت: دولت و بخش خصوصی هر دو از حضور گردشگران در ایران استقبال می‌کنند. خوشبختانه آقای مونسان تعامل خوبی با فعالان بخش خصوصی در حوزه گردشگری دارد و از اقدامات بخش خصوصی پشتیبانی می‌کند.

رئیس جامعه تورگردانان با تأکید بر ادامه حضور فعال در رویدادهای بین‌المللی افزود: مطابق برنامه‌ریزی قبلی در دو نمایشگاه آلمان و اسپانیا حضور خواهیم یافت و قوی‌تر از گذشته، امور تبلیغات و بازاریابی را پیگیری می‌کنیم و از این راه، بی‌اعتمادی ناشی از سانحه هواپیما را جبران خواهیم کرد.

گردشگران داخلی و مسافران غیر اروپایی دوباره به هتل‌ها رونق می‌دهند

لغو تورهای ورودی، مراکز اقامتی و هتل‌ها را نیز تحت تأثیر قرار داده و لغو رزرو هتل‌ها را به دنبال داشته است. جمشید حمزه‌زاده، رئیس جامعه هتل‌داران ایران در این رابطه به خبرنگار ایرناپلاس گفت: طبیعی است که رزروهای خارجی تحت تأثیر این مسئله قرار می‌گیرد، ولی ما در تلاشیم تا با تورهای داخلی و گردشگران کشورهای غیر اروپایی این مسئله را جبران کنیم.

حمزه‌زاده در ادامه گفت: ما لغو رزرو هتل‌ها را از طرف تورهای اروپایی داشتیم. با این حال، موقعیت ایران و جاذبه‌های گردشگری آن همچنان مورد توجه خارجی‌ها هست. زیان به‌وجود آمده به دلیل لغو این رزروها از طریق گردشگران سایر کشورها و نیز سفرهای داخلی قابل جبران است.

وی با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای جبران این خسارت در بخش هتل‌ها و مراکز اقامتی گفت: جامعه هتل‌داران در تلاش است با افزایش کیفیت ارائه شده در هتل‌ها، بخشی از این خسارت را جبران کند. ما از طریق شبکه فروش و همکاری آژانس‌ها در تلاشیم تا آثار منفی لغو تورهایی را که در اثر سانحه هواپیما رخ داد، پوشش دهیم.

افزودن نظر جدید