فرجام سوال از وزیر درباره دختران موسوی

شرق نوشت:دختران میرحسین موسوی با مجوز مسوولان، عید غدیر امسال به دیدار خانواده رفتند، این دیدار البته حاشیه‌هایی به‌همراه داشت و در نهایت تصویری از برخورد فیزیکی با دختران موسوی روی شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. یکی، دو روز بعد علی مطهری در گفت‌وگو با روزنامه «قانون» این اقدام را زیر سوال برده و چند روز بعد چهار نماینده به‌همراه او، درباره رفتار به وجود آمده در مقابل دختران میرحسین به وزیر اطلاعات تذکر دادند. عابد فتاحی در گفت‌وگو با «شرق» در مورد آخرین پیگیری نمایندگان درباره تذکر داده شده به وزیر اطلاعات گفته است: «منتظر پاسخ وزیر اطلاعات به «تذکر» هستیم، اگر پاسخ وی قانع‌کننده نباشد از شخص وزیر «سوال» خواهیم کرد.» علی مطهری نماینده تهران، غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران، مسعود پزشکیان نماینده تبریز، عابد فتاحی نماینده ارومیه و ایرج حسن‌زاده از جمله نمایندگانی هستند که در این زمینه به وزیر اطلاعات تذکر داده بودند.

دلیل‏تان برای تذکر به وزارت اطلاعات چه بود؟
اتفاقی که برای دختران میرحسین افتاده، هر انسانی را نگران می‌کند، اینکه حالا چون پدر و مادرشان در «حصر» هستند، دلیل نمی‌شود که با فرزندانشان برخوردی خلاف قانون صورت گیرد. بنابراین من نماینده در برابر رفتارهای خلاف عرف و قانون همه نهادها احساس مسوولیت می‌کنم و تذکر دادن به مسوول مربوط کمترین کاری است که می‌شود انجام داد. به همین خاطر تذکر دادیم تا کسی دیگر به خود اجازه ندهد که به آنها توهین کند.

‌ البته هنوز شکایتی رسمی از سوی دختران میرحسین به دستگاه قضایی ارایه نشده و هنوز درباره جزییات آن حادثه هیچ نهاد رسمی گزارشی ارایه نکرده است؟
کار نماینده هم همین است، شاید آنها نتوانند شکایتی ارایه کنند، من نماینده وظیفه دارم از حقوق شهروندی انسان‌ها دفاع کنم. این اقدام برای حفظ شأن جمهوری‌اسلامی‌ایران هم خوب است، نگاه جهانی در چنین مواردی به سمت ماست و نباید اجازه دهیم بیگانگان جو رسانه‌‏ای علیه ما درست کنند، اگر کار اشتباهی صورت گرفته، خب مقام مسوول عذرخواهی می‌کند و تمام. برای نمونه در مورد ستار بهشتی هم همین اتفاق افتاد و مجلس احساس وظیفه کرد تا ماجرا را پیگیری کند.

‌ با آقای علوی دیداری هم داشته‌اید؟
خیر. بر اساس روال مرسوم منتظر پاسخ وزیر اطلاعات هستیم.

‌ خب اگر پاسخشان قانعتان نکرد، چطور؟
خوشبختانه آقای علوی، نگاه مثبتی به امور دارد و امیدواریم که موضوع را برای ما و افکار عمومی روشن کند، اگر هم قانع نشدیم، طرح سوال خواهیم کرد.

‌ آیا دیدار با دختران میرحسین در دستور کار شماست؟
اتفاقا اگر از سخنان وزیر اطلاعات قانع نشویم، بناست یکی به نمایندگی از افراد تذکر‌دهنده به دیدار با وی رفته و شرح ماوقع را از ایشان بپرسد و بر اساس آن گزارشی تدوین شود. اما تا زمانی‌که پاسخ وزارت اطلاعات نیاید، کاری نمی‌کنیم چون دوستان ما در این نهاد بهتر به‌کار خودشان واقف هستند. ما در چارچوب این دیدار هم از حقوق شهروندان خود حمایت کرده و در عین حال حرمت ساختار دولتی خودمان را حفظ خواهیم کرد.

‌ اینکه نمایندگان مردم در این مورد خاص ورود پیدا کرده‌اند، چه پیامدهایی دارد؟
نخست اینکه ما نمی‌خواهیم این کارها جنجال سیاسی باشد، می‌خواهیم در مقابل چشم جهانیان این روند دیده شود که در ایران قانون حاکم است و این قانون برای تمام زندانیان سیاسی و غیرسیاسی تاثیرگذار است. اگر فردی به زندان یا جایی دیگر فرستاده شده، دلیل نمی‌شود با خانواده او بدرفتاری شود. همه باید بدانند که اگر تخلفی صورت بدهند افرادی هستند که ماجرا را پیگیری می‌کنند. نه‌تنها در این مورد که هر جایی بدانیم قانون سایه‌دار شده، حتما برخورد خواهیم کرد. این کارها به نفع نظام است.

دیدگاه‌ها

قانون حاکمه قانون حاکمه مطمن باشید حتی در کهریزک

افزودن نظر جدید