محمود صادقی:سرکوبگران آزادی منافقانه دم از آزادی می‌زنند

روزنامه امید ایرانیان در گفت‌وگو با محمود صادقی عضو فراکسیون امید نوشت:

طرح دو فوریتی هفته جاری درباره برخورد با برهم زنندگان مراسم‌ها، انتقادها و نظرات مثبت و منفی زیادی در پی  داشت. نظرات منفی که برخی آنها صادقانه و برخی نیز با تبر تخریب به این طرح زده شد. محمود صادقی از امضا کنندگان این طرح است که برای شفاف سازی افکار عمومی درباره طرح مذکور مواردی را به امید ایرانیان یادآور شد. از جمله این موارد اینکه این طرح از سوی نماینده اصولگرای آمل یعنی عزت الله یوسفیان ملأ کلید زده شده است و ربطی به فراکسیون امید ندارد. او با این حال مسئولیت امضای خود را می‌پذیرد و درباره علت امضای خود و برخی دیگر از اعضای فراکسیون امید، از جمله محمد رضا عارف و علی مطهری، توضیحاتی را می‌دهد که در پی می‌آید.

آقای صادقی طرح تأمین امنیت مراسم رسمی انتقادات زیادی را در پی داشت،چه شد که این طرح ارائه شد؟

نکته اول اینکه این طرح هنوز در صحن علنی هم مطرح نشده است. در واقع فقط نسخه‌اش چاپ شده و منتشر شده است. بنابراین هنوز زمان برای اصلاح باقی است.

اگر زمان برای اصلاح باقی است. چرا اصلاح نشده‌اش چاپ شد. گویی شتابزدگی خاصی برای ارائه این طرح وجود داشت.

این طرح توسط آقای یوسفیان ملأ، نماینده آمل تهیه شد و وقتی به ما نشان داد، اتفاقاً به آن ایراداتی گرفتیم و گفتیم که باید چکش کاری شود. حتی وقتی که او مطرح کرد که قصد دارد طرح را با 2 فوریت به هیئت رئیسه تقدیم کند، دکتر عارف گفت که بهتر است یک فوریتش ارائه شود. در این مدت هم ما فرصت داریم که بیشتر روی این بندها و موادش بحث کنیم. حتی آقای عارف و من به آقای یوسفیان گفتیم که این طرح نیاز به بررسی تطبیقی دارد. اما در نهایت گویا نظر آقای یوسفیان این بوده که این طرح با 2 فوریت ارائه شود. اما ما از ابتدا هم گفتیم که نیاز به اصلاحات دارد. ضمن اینکه همان زمان که ماجرای حمله به آقای مطهری و منتفی شدن سخنرانی‌اش در مشهد پیش آمد، اعلام کرد که ما طرحی داریم. یعنی مربوط به الان نیست و قبلاً نوشته شده است اما با این حال همه ما معتقدیم که نیاز به اصلاحات دارد.

فکر می‌کنید که در چه بند و یا بخش‌هایی نیاز به اصلاح دارد و در صورت بازنگری روی کدام بخش‌ها متمرکز می‌شوید؟

معتقدم که ماده یک بند اول باید در جهت اصل 27 قانون اساسی باشد. یعنی اولاً باید تاکید کینم که اجتماعات آزاد است و بعد برای تضمین آزادی بیان و اجتماعات تدابیری اندیشده شود.در این صورت می‌توانیم تکلیف کسانی که می‌خواهند اجتماعات و یا برنامه‌ها را بر هم بزنند، مشخص کنیم که همان هم کار آسانی نیست و نیاز به شرح مفصل دارد. کسی که سؤال دارد، قطعاً قصدش بر هم زدن برنامه نیست ولی کسی که به این قصد می‌آید که برنامه را بر هم بزند، قطعاً هدفش سؤال پرسیدن نیست و باید این موارد در نظر گرفته شود. اما الان این طرح و جملاتش متقن نیست و باعث سوء استفاده برخی شده است.

پس تیتر برخی رسانه‌ها را هم دیده‌اید که گفته‌اند، مدعیان آزادی، به طرح‌هایی بر خلاف آزادی رأی می‌دهند؟

بله. متأسفانه این طرح برخی از جمله روزنامه کیهان را ذوق زده کرد. این طرح اصلاً از سوی اصلاح طلبان و یا فراکسیون امید تهیه نشده که آن را به اعضای فراکسیون نسبت می‌دهند. نمی‌دانند که دوستان همفکر خودشان این طرح را تهیه و حتی امضا هم کرده‌اند. در واقع حتی لیست امضا کنندگان را هم ندیده‌اند و  اگر ما هم امضا کرده‌ایم، دلیلش این بوده که با کلیات موافقیم اما سر جزئیات بحث داریم.  متأسفانه برخی که هیاهو می‌کنند، (البته غیر از ایرادات حقوقی حقوقدانان) منافقانه دم از آزادی می‌زنند. سال‌ها عملکردشان نشان داده که جز سرکوب آزادی مسئولیتی ندارند.

برخی هم معتقدند که این طرح اصل اعتراض که یکی از راه‌های رسیدن به دموکراسی در هر کشوری است را زیر سؤال می‌برد....

بله. نقد من هم این است که نباید به گونه‌ای باشد که جلوی اعتراض گرفته شود. اصلاح طلبان این مشی خود را ثابت کرده‌اند که مخالف نقد و یا اعتراض نیستند. حتی در مراسم‌هایی که از من دعوت می‌شد، اقلیتی بارها می‌خواستند که برنامه را بر هم بزنند اما شیوه من این نبود که بگویم مرا نقد نکنید و سکوت کنید. هدف ما این بوده که کسانی که عرصه را تنگ می‌کنند، قانون با آنها برخورد کند. نمونه اخیرش در روز 22 بهمن در بندرگز آقای مازنی سخنران بودند و شورای تأمین تصویب کردند اما عده‌ای شبانه جایگاه مراسم را تخریب کردند و اجازه برگزاری ندادند. درحالی که قانون اجازه برگزاری و سخنرانی می‌دهد، چه طور عده‌ای به خود اجازه می‌دهند که چنین اقداماتی کنند. اگر قانون باشد، قطعاً جلوی این رفتارها گرفته می‌شود. بنابراین ما می دانیم که این طرح باید بازنگری شود و در نوشتن برخی موارد دقت لازم به خرج داده نشده و سهل انگاری شده است. اما حرف این است که این طرح تصویب نشده و قطعاً تصحیح می‌شود.

به عنوان سؤال آخر هم اینکه شما گفته بودید که تا عید خبرهای خوشی درباره حصر خواهیم شنید. آیا بر اساس جو حاکم بر کشور این احتمال را داده‌اید و یا اینکه خبرهای موثقی دارید؟

من مجموعاً از تعاملاتی که صورت گرفته است و قرائنی که وجود دارد، همچنین در برخی دیدارها و ملاقات‌های شخصیت‌های اصلاح طلب و دولتی با رهبر انقلاب، نقل قول‌های خوبی شنیده‌ام. در واقع نقل قول‌هایی که شده، حاکی از نگاه مثبت رهبری به این موضوع بوده است. بنابراین از قرائن اینطور برمی آید که انشالله گشایشی شود.

افزودن نظر جدید