مخالفت واشنگتن با تشکیل منطقه خودمختار کردها در سوریه

با انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تصمیم گروه‌های کرد سوری برای تشکیل منطقه خودمختار در شمال سوریه، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که با این اقدام مخالف است و هیچ منطقه خودمختاری در سوریه را به رسمیت نخواهد شناخت.

به گزارش امید به نقل از ایسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تصریح کرد: ما هیچ گونه منطقه خودمختاری و یا شبه آن را در سوریه به رسمیت نمی‌شناسیم و این سیاست ما از دیرباز بوده است.

وی گفت: سیاست ما همچنان این خواهد ماند که با کسانی که علیه داعش می‌جنگند همکاری کنیم و این امر به خاطر این است که خواهان توقف کشتارها و تهدیدهای داعش در منطقه هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن کمک‌هایی را برای مقابله با داعش به گروه‌های درگیر با تروریست‌ها خواهد داد اما مشخص نکرد که منظور وی از این کمک‌ها، کمک‌ نظامی است یا خیر.

این مقام آمریکایی اظهاراتی را در خصوص میزان مناطق آزاد شده در کوبانی ارائه نداد و گفت: باید این سوال از پنتاگون مطرح شود که اعلام کرده است نیروهای پیشمرگ با همکاری نیروهای ائتلاف بیش از 90 درصد از شهر کوبانی را آزاد کرده‌اند.

پیشتر پنتاگون در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: نیروهای کرد با حمایت حملات هوایی ما توانستند شهر کوبانی را باز پس بگیرند که این مساله پوچ بودن ادعاهای داعش مبنی بر اینکه شکست نمی‌خورد را ثابت کرد.

پیشتر نیز رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به شدت از "توطئه‌های کردها" برای تقسیم سوریه انتقاد کرده بود.

اردوغان از آمریکا نیز به این اعتبار که سلاح‌هایی را برای کردها جهت بازپس گیری کوبانی از دست داعش فرستاده است، انتقاد کرد.

اردوغان گفت: حزب اتحاد دموکرات کردها که آمریکا به آن سلاح می دهد ارتباط مستقیمی با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) دارد که ترکیه این حزب را تروریستی می‌داند و آمریکا سلاح‌های سنگین و نه فقط تفنگ‌ها و تجهیزات نظامی برای آنها می‌فرستد. سلاح‌های سنگین می‌تواند از سوی کردها علیه ترکیه مورد استفاده قرار بگیرد.

افزودن نظر جدید