هاشمی رفسنجانی: ممکن است مردم دروغ هایی که از تریبون‌های مجلس منتشر می‌شود را باور کنند

آیت الله هاشمی رفسنجانی در همایش ملی توسعه پایدار و متوازن و منطقه ای که صبح امروز در محل وزارت کشور برگزار شد گفت: مسئله توازن منطقه ای، توسعه دانش محور و توسعه ای که شما دنبال آن هستید خوشبختانه در این سال ها در مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن پرداخته شده و این اسناد را به رهبری فرستادیم و همه اصول آن آماده است.

به گزارش امید ،رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به آمایش سرزمینی تصریح کرد: آمایش سرزمینی با دقت در کمیسیون زیربنایی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی شده و می دانیم که ایران نیرومند از منابع طبیعی و انسانی است.

وی با اشاره به سند چشم انداز 20 ساله گفت: پیش از این سند چشم انداز 20 ساله را نوشتیم که این آلترناتیو برنامه تمدن بزرگ اسلامی بود که در دولت سازندگی آن را طراحی و بر روی آن کار کردیم و مقام معظم رهبری نیز که این مسئله پیش از این در ذهنشان بود اسمش را حیات طیبه گذاشتند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی ادامه داد: در برنامه چشم انداز 20 ساله به جای اینکه از بالا فرمان دهیم مسائل را از پایین بررسی کردیم و از فرمانداران و استانداران خواستیم منطقه خود را بر اساس امکانات و نیازها، ظرفیت، منابع و موانعی که دارند بررسی کرده و برای ما بفرستند تا به جمع بندی و تصمیم گیری برسیم.

وی گفت: در سازمان برنامه بخشی برای مطالعه بر روی سند چشم انداز 20 ساله داشتیم و آن را تکمیل کردیم و اکنون این اسناد در سازمان برنامه و بودجه موجود است اما برای اجرای آن دولت ما به پایان رسید و نتوانستیم آن را اجرا کنیم و بعد از دولت سازندگی هم اجرا نشد.

آیت الله هاشمی با بیان اینکه در مجمع تشخیص مصلحت نظام به این فکر افتادیم که چشم انداز توسعه را تهیه کنیم و به عنوان سند بالادستی کار مسوولان کشور ، به کار بریم گفت: با رهبری این موضوع را مطرح کردیم و ایشان نیز تأیید کردند و بر اساس آن برنامه چهار ساله نوشته شد که برنامه عملیاتی خوبی بود اما متأسفانه دولت وقت عقیده ای به آن نداشت و انجام نشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: در پایان برنامه گزارشی که از دیوان محاسبات از جاهای مختلف آمد معلوم شد 23 درصد آن انجام شده است که اگر همین طوری هم پیش می رفت مردم  20 درصد برنامه چهار ساله را انجام می دادند بنابراین آن فرصت رفت و اما این برنامه هنوز موجود است و در این مدت باقی مانده می توانید مباحث آن را پیگیری و به سرانجام برسانید.

آیت الله هاشمی در ادامه با اشاره به بررسی آمایش سرزمینی گفت: این موضوع را بررسی کردیم که در سال 90 رهبری مباحث آن را اعلام کردند و ما در ساحل خلیج فارس تا مرز پاکستان را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم بزرگترین تمدن را با زیربنا و روبنا نفتی، گاز و دریا می توانیم داشته باشیم و هزاران محصول در بهترین شرایط ارزان ترین مواد که به همراه آن اشتغال عظیم را در پی دارد دنبال کنیم.

وی تأکید کرد: به همه کشور هم معلوم کردیم که چه کارهایی باید در اولویتشان باشد و این اسناد به صورت آماده در اختیار شماست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بررسی مبحث دانش بنیان تأکید کرد: در گذشته معمولاً از مواد و ماشین آلات بیشتر استفاده می کردیم و نیروی انسانی نقش کمی داشت به همین دلیل بهره وری در کشور ضعیف بود لذا با محاسباتی که در زمان دولت سازندگی کردیم معلوم شد 2.5 درصد از رشد اقتصادی سالانه را می توانیم با بهره وری تعیین کنیم و این ادعا نیست.

وی یادآور شد: با 8 درصد رشدی که تعیین کردیم 2.5 درصد آن از بهره وری بدست آمد که اگر همان اجرا و عملی می شد اکنون به نقطه ای که در چشم انداز تعیین شد تا پایان سال 1404 می توانستیم مقام نخست را در همه ابعاد توسعه در کشور داشته باشیم.

هاشمی گفت: تأسف می خورم به دلیل عدم توجه به سند چشم انداز 20 ساله از آنجایی که بودیم  هم عقب ماندیم و کشورهایی مانند ترکیه، عربستان و... پیشرفت کردند.

وی با بیان اینکه مسئله دانش بنیان یک مسئله خیالی نیست گفت: میلیون ها فارغ التحصیل در کشور داریم که در بین آنها دانشمندانی وجود دارند که می توان از وجود آنها در همه ابعاد توسعه نیروی متخصص در کشور استفاده کرد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه با بیان اینکه متأسفانه همدلی بین مردم ما به هر دلیلی کم شده است افزود: همدلی مردم برای ما خیلی مهم است اما متأسفانه آسیب دیده است. خودتان می دانید در مهمترین پروژه دولت که می خواهند مشکلات خارجی را حل کنند تیم مذاکره کننده که همواره مورد حمایت رهبری است و دائماً تکرار می کنند که با برنامه رهبری پیش می رویم؛ این دلواپسان چه می کنند آنها با نتانیاهو همزبانی می کنند.نتانیاهویی که این روزها به سفر رفته و اوباما را تهدید می کند و در اینجا دلواپسان می گویند ما اسنادی را داریم که منتشر می کنیم من نمی دانم این اسنادی که می گویند چه سری است؟

وی افزود: طرف مذاکره کننده غربی هم شیطانند و آدم های ساده ای نیستند اما تیم مذاکره کننده ما تمام تلاش خود را برای به نتیجه نرسیدن مذاکرات انجام می دهد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: به جای اینکه در فرودگاه تیم مذاکره کننده را مورد استقبال قرار دهند دلواپسان ما چیزی می گویند که نباید بگویند این طور که نمی شود.

وی اظهار داشت: تریبون مجلس باز است و هزاران نفر از مردم این سخنان را می شنوند و ممکن است برخی این دروغ ها را باور کنند بنابراین این حرف ها مزاحم کار است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی بیان داشت: بخشی از راه حل این مشکل بر عهده حاکمیت است. استانداران هم می توانند. اما این مشکل ملی است و بیشتر از اینها مسائلی وجود دارد که بعضی نیروهای حفاظت با آنها همراهی می کنند و پشتوانه آنها هستند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی تأکید کرد: ما بعد از جنگ اینگونه مشکلات را نداشتیم. انتقاداتی که در مجلس می شود کمک کار است اما باید سازنده باشد. برخی اختلاف ها سیاسی است که مطرح می شود اما دیگر نباید کارشکنی کرد. اکنون که ما با فشار بین المللی مواجه ایم می بینید که فشار داخلی بیشتر از خارجی شده است.

وی گفت: این ملت آن ملتی نیست که انقلاب کرد این ملت آن ملتی نیست که این همه شهید داد. خیلی ها آسان آمدند و یک جایی گیرشان آمد و حالا این حرف ها را می زنند. این یکی از مشکلات پیش روی ماست.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: وظیفه حکومت و مراکز قدرت مراقبت و انجام مسئولیت است. دیگران هم اگر حرف منطقی دارند بزنند جواب هم باید بگیرند. اما این فضا باید فضای انتقاد سازنده باشد. چرا که فضای تخریب دشمنی و کینه می آورد و طرف را از کار کردن مأیوس می کند و ضرری برای عموم جامعه است

افزودن نظر جدید