هشدار هواشناسی نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور

ایسنا نوشت: سازمان هواشناسی از وقوع رگبار و رعد و برق در ۱۷ استان کشور خبر داد و نسبت به اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها و خودداری از شنا در سواحل شرقی چابهار توصیه کرد.
سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق، گاهی وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک امروز (اول خردادماه) برای شمال استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل، یکشنبه (۲ خردادماه) برای استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، قم، غرب اصفهان، غرب یزد، لرستان، زنجان، ارتفاعات در استان‌های گیلان، مازندران و تهران، دوشنبه (۳ خردادماه) برای شمال آذربایجان شرقی، زنجان، ارتفاعات استان‌های مازندران، البرز و تهران و  سه‌شنبه (۴ خردادماه) برای استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان، مرکزی قزوین، البرز، تهران و قم پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب مسیل‌ها و رودخانه‌ها وجود دارد بنابراین سازمان هواشناسی نسبت به حفظ فاصله و تقویت سازه‌های موقتی، اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در چرای دام‌ها در مراتع در برابر صاعقه و در مجاورت رودخانه‌ها و مسیل‌ها توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ دیگری ضمن پیش‌بینی وقوع رگبار باران همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقتی با احتمال وقوع تگرگ یکشنبه (۲ خردادماه) در شمال آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، همدان، مرکزی و ارتفاعات و دامنه در استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران، مازندران، گیلان، دوشنبه (۳ خردادماه) در شمال آذربایجان غربی و شمال آذربایجان شرقی و سه‌شنبه (۴ خردادماه) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، اردبیل، گیلان، مازندران و ارتفاعات و دامنه در استان‌های همدان، مرکزی، قم، قزوین، البرز، تهران، لرستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان آورده است: در این شرایط جوی آسیب رسیدن به محصولات کشاورزی و اصابت صاعقه به دام‌ها دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏‌ها و مسیل‏‌ها، استحکام نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، محافظت از باغات به دلیل احتمال وقوع تگرگ، استحکام و ترمیم سقف گلخانه‌ها در برابر وزش باد، خودداری از محلول‌پاشی و سم‌پاشی باغات و مزارع، خودداری از انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل باد، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرهای پرورش ماهی و جمع‌آوری نهاده‌های کشاورزی از روی زمین به دلیل شرایط نامساعد جوی را توصیه می‌کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید و احتمال وقوع تگرگ فردا (۲ خردادماه) برای شمال آذربایجان شرقی و اردبیل پیش‌بینی می‌شود. در این شرایط بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، صاعقه و برق‌گرفتگی، احتمال وقوع سیلاب و آبگرفتگی معابر عمومی دور از انتظار نیست بنابراین نسبت به اجتناب از تردد و توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط دربرابر خطر صاعقه و برق‌گرفتگی توصیه می‌شود.

سازمان هواشناسی در هشدار زرد رنگ دیگری با اشاره به مواج شدن شرق دریای عمان از فردا تا سه شنبه (۲ تا ۴ خردادماه)، افزایش ارتفاع موج دریا تا حدود ۲ تا ۳ متر در ساحل چابهار و فراساحل واقع در شرق دریای عمان را پیش‌بینی کرده است بنابراین احتمال آسیب رسیدن به شناورهای کوچک و تورهای ماهیگیری وجود دارد و این سازمان نسبت به خودداری از به کارگیری شناورهای کوچک تفریحی، پرهیز از شنا در سواحل شرقی چابهار توصیه می‌کند.

در هشدار نارنجی ‌رنگ سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

 

افزودن نظر جدید