پیام محمدرضا عارف در پی حوادث تلخ صورت گرفته در دانشگاه ها: دخالت نهادهای بیرون از دانشگاه باعث شکسته شدن حرمت دانشگاه شد/به سهم خود به خاطر شکسته شدن حرمت دانشگاه عذرخواهی می کنم

در پی حوادث تلخ رخ داده در برخی دانشگاه های کشور بویژه دانشگاه صنعتی شریف، دکتر محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و استاد دانشگاه شریف در بیانیه ای ضمن محکومیت شکسته شدن حرمت دانشگاه تاکید کرد :دخالت نهادهای بیرون از دانشگاه باعث شکسته شدن حرمت دانشگاه شد.

به گزارش امیدنامه ،متن این پیام به شرح زیر است:

حوادث تلخ و غمباری که طی روزهای گذشته در برخی دانشگاه های کشور بویژه دانشگاه صنعتی شریف رخ داد من را به عنوان یک معلم دانشگاه بر آن داشت تا نکاتی را به مسئولان  محترم و دانشجویان عزیز بیان دارم :

۱- دانشگاه محلی برای شنیدن صداهای مختلف و تضارب آرا و بهترین محل برای بحث و گفت وگو درباره چالشهای مختلف  جامعه و ارائه راه حلهای منطقی و علمی برای حل چالشهاست به همین دلیل می طلبد فضای دانشگاه هم برای تضارب افکار مختلف و هم برای شنیدن مطالبات دانشجویان که موتور محرک جامعه هستند هموار باشد.

۲- آسیبی که دانشگاه طی یک دهه گذشته دیده است بیشتر  به خاطر  دخالت نهادهای بیرون از دانشگاه و تلاش این نهادها برای مدیریت فضای دانشگاه ها بوده است و متاسفانه در چند روز گذشته که دانشجویان به بیان مطالبات خود پرداختند دخالت  نهادهای بیرون از دانشگاه منجر به متشنج شدن تجمعات صورت گرفته شد و شوربختانه باید بگویم دخالت این نهادها باعث هتک حرمت و شکستن قداست دانشگاه شده است.

۳- واجب است مسئولان مرتبط با آموزش عالی کشور  به وظیفه ذاتی خود که حفظ حرمت  دانشگاه است بیش از گذشته عمل کنند و نگذارند  دانشگاه امنیتی شود .در سالهای گذشته امنیتی شدن فضای دانشگاه به شدت باعث ضربه به حیثیت دانشگاه شد.

۴-جای دانشجو در زندان و بازداشتگاه نیست حاکمیت باید در برابر شنیدن اعتراضات دانشجویان و حتی پرخاش آنها سعه صدر داشته  باشد. به سهم خودم و به عنوان فردی که افتخارش معلمی دانشگاه است ضمن عذرخواهی بابت شکسته شدن حرمت دانشگاه، تلاش می کنم با تعاملات صورت گرفته روند آزادی دانشجویانی که بازداشت شده اند تسریع شود.

محمدرضا عارف

استاد دانشگاه شریف

افزودن نظر جدید