چگونه "طرح استیضاح روحانی" نقش بر آب شد؟!

طرح استیضاح حسن روحانی، رییس جمهور از سوی تعداد انگشت شماری از نمایندگان مجلس در همان نقطه ابتدایی متوقف شد و بیش از آنکه ابعاد عملی پیدا کند جنجال سیاسی به پا کرد. این طرح در روز‌های اخیر با واکنش انتقادی اصولگرایان روبه رو شده است.
سومین طرح عدم کفایت رییس جمهور در روز‌های اخیر از سوی چند نماینده اصولگرا مطرح شد، اما در همان گام ابتدایی جمع آوری امضا با اقبال اندک نمایندگان روبه رو شد و تعداد امضا‌های به سختی به عدد ده رسید. این در حالی است که طرح استیضاح رییس جمهور باید حداقل ۹۴ امضا داشته باشد.


این طرح استیضاح دارای ۱۴ محور ازجمله عدم برخورد با بیکاری، سومدیریت در کنترل بازار ارز، وارد آمدن خسارت به منافع ملی، سوءمدیریت در کنترل قیمت کالا‌ها و... بود.


در دو طرح قبلی استیضاح حسن روحانی تعداد نمایندگان حامی آن بیشتر از طرح اخیر بود بااین حال آن دو طرح نیز به جایی نرسیدند. بار اول این اتفاق در بهمن سال قبل پس از اعتراضات دی ماه توسط جلال محمودزاده، نماینده مهاباد کلید خورد و به دلیل عدم حمایت نمایندگان به جایی نرسید. بار دوم تیرماه امسال در اوج بحران ارزی کشور بود که نمایندگانی، چون حاجی دلیگانی، محسن کوهکن و احمدسالک سردمداران آن بودند که آن هم ناکام ماند.


اما طرح اخیر بیش از دو طرح پیشین سروصدا به پا کرد. از همان روز ۲۸ بهمن ماه پس از رسانه‌ای شدن ماجرا این طرح وارد جاده سنگلاخ شد. از همان ابتدا اظهار نظر‌های ضدو نقیضی درباره پشت پرده طرح صورت گرفت. تعداد حامیان آن روشن نبود. در ابتدا گفته شد این طرح در دست تدوین است و هنوز امضا‌های آن جمع نشده است. پس از آن گفته شد فقط ۱۳ امضا دارد. در ابتدا مطرح شده بود که فراکسیون اصولگرایان پشت این طرح است، اما به سرعت این موضوع تکذیب گردید و روشن شد که طرح هیچ ارتباطی با فراکسیون ولایی ندارد.


اما نهایتا نام ۱۰ نفر به عنوان افرادی که به دنبال تدوین طرح هستند مطرح گردید. "حاجی دلیگانی، محمدعلی پورمختار، هاجر چنارانی، حسن نوروزی، مجتبی ذوالنور، جبار کوچکی‌نژاد، هدایت الله خادمی، ذبیح‌الله نیکفر، ضیاءالله اعزازی، علی اکبر کریمی" نمایندگانی بودند که گفته می‌شد طرح را امضا کرده اند.


تعداد امضا‌ها از این فراتر نرفت، دلیل آن روشن بود فضای مجلس مخالف این طرح بود. حتی اصولگرایان تندرو مجلس نیز همراهی مناسبی با آن نداشتند به گونه‌ای که افرادی همچون کریمی قدوسی، محمد دهقان و... که از منتقدان پروپاقرص حسن روحانی هستند این طرح امضا نکردند. فراکسیون ولایی نیز که زاویه زیادی با دولت دارد با قاطعیت حمایت از طرح را رد کرد.


نقوی‌حسینی، سخنگوی فراکسیون ولایی در این باره گفت: «طرح استیضاح رئیس‌جمهور در فراکسیون نه مطرح شده و نه جمع‌آوری امضا برای آن فراکسیونی است. در واقع جمعی از نمایندگان خودشان تشخیص داده‌اند این کار را انجام بدهند.»


برخی نمایندگان اصولگرا همچون محسن کوهکن که از منتقدان جدی دولت است قاطعانه با طرح مخالفت کردند. کوهکن در این باره گفت: «با اینکه من منتقد دولت هستم، اما این طرح را اصلا به صلاح و مصلحت کشور نمی‌دانم و قطعا اگر این طرح را برای من بیاورند آن را امضا نخواهم کرد.»


به این ترتیب طرح استیضاح روحانی از همان ابتدا با مخالفت اصولگرایان روبه رو شد و به نوعی اکثریت این جریان در مجلس درخواست بخش کوچکتری از اصولگرایان که در جناح تندرو قرار دارند را بایکوت کرد.


به گونه‌ای که هدایت الله خادمی نماینده ایذه و از طراحان این طرح گفت: «در این مجلس ما هیچ شانسی نداریم که برای برکناری آقای روحانی ۹۴ امضا جمع کنیم و خودمان هم می‌دانیم که این طرح به جایی نخواهد رسید. اما هدف ما فقط انجام وظیفه است و می‌خواهیم بگوییم که از نظر ما آقای روحانی کفایت لازم برای اداره دولت را ندارد.»


البته در خارج از مجلس نیز طراحان همراهی زیادی نداشتند. بسیاری از رسانه‌های اصولگرا در روز‌های گذشته طرح عدم کفایت رییس جمهور را نقد کرده اند. ناظران معتقدند در شرایط کنونی این طرح غیر از خسارت هیچ فایده‌ای برای کشور ندارد.روزنامه جوان در این باره نوشت: "استیضاح رئیس جمهور در شرایط موجود کشور که بیش از پیش نیاز به همدلی و هم‌افزایی حس می‌شود چه فایده‌ای می‌تواند داشته باشد؟ تصور شود رئیس جمهور به مجلس آمد و به سوالات پاسخ داد. نتیجه از دو حالت خارج نیست؛ یا مجلس باید عملکرد رئیس جمهور را بپذیرد و بر آن صحه نهد، که حاصلی جز گرفتن وقت مجلس، رئیس جمهور و مردم ندارد و یا آنکه رأی به عدم کفایت رئیس جمهور دهد که تضعیف کلیت نظام در شرایط جنگی پیش‌رو است و موجب افزایش تنش‌ها، ناآرامی‌ها، اضطراب‌ها و خصومت‌ها در کشور خواهد شد و مسیر و تمرکز مسئولین، دستگاه‌ها و مردم را از حل مشکلات کشور و مقابله با دشمنی‌های ترامپ و اسرائیل منحرف می‌کند."


این روزنامه تاکید کرد: «مجلس بهتر است به جای این قبیل کار‌ها که غالباً از سوی مردم، سیاسی بازی و سنگ اندازی در مسیر دولت تلقی می‌شود، اگر پیشنهادی برای اصلاح کشور و حل مشکلات موجود دارد، آن را طرح و با استفاده از ابزار‌های خود تا رسیدن به نتیجه پیگیری و نظارت کند.»
این انتقاد به نوعی از سوی عزت الله ضرغامی نیز مطرح شده است. او نیز خواستار استفاده مجلس از اختیاراتش برای تصویب قوانین فوری برای خروج از بحران و ناکارآمدی شد.


در میان اصولگرایان نگاه دیگر نیز وجود دارد که معتقد است اساسا الان چه وقت استیضاح است، روحانی باید بماند و پاسخگوی عملکردش باشد. این دیدگاه معتقد است حالا وقت حساب کشی است نه استیضاح. این نگاه به نوعی رادیکال محسوب می‌شود و در بدنه اصولگرایان بیشتر دیده می‌شود.


کاربری به نام روح الله که از فعالان اصولگرای فضای مجازی است معتقد است: «چند ماه ازسخنان رهبری نگذشته مدعیان ولایتمدار هشتگ استیضاح روحانی میزنند! رهبر‌انقلاب ‌۲۲مرداد۹۷: آنها که میگویند دولت باید برکنار‌ شود، در نقشه دشمن نقش آفرین هستند. دولت باید سرکار بماند و با قدرت وظایف خود را درحل مشکلات‌انجام دهد. دولت باید سرکار باشد و پاسخگوی‌عملکردش باشد.»


کاربری دیگر به نام حسین نیز می‌گوید: «مطالبه کننده‌های استیضاح روحانی دنبال غرض ورزی اند نه راهکار عاقلانه! مثلا ذوالنور که آتش بیار معرکه‌س فرمایش آقا که دولت باید سرکار بماند و وظایفش رو انجام بده رو چرا نادیده میگیرن؟»


در این بین نیز برخی می‌گویند این نمایندگان از طیف تندرو هستند به دنبال سنگ اندازی در مسیر دولت و دامن زدن به حاشیه هستند. این عده بدبینانه معتقدند که طراحان استیضاح به دننال زمینگیر کردن دولتند.
در این بین، اما عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی و از فعالان اصلاح طلب اشکال را در "درک سیاسی" نمایندگان استیضاح کننده دانسته است.

 

افزودن نظر جدید