گزارشی از تجمع‌های اعتراضی در چند دانشگاه‌ها و شهرهای استان کردستان+تصاویر

در حالی سه روز از جان باختن مهسا امینی، دختر سقزی که در بازداشت گشت ارشاد تهران بود، می‌گذرد که تجمعات دانشجویی امروز دوشنبه ۲۸ شهریور در داخل برخی از دانشگاه‌ها برگزار شد، در برخی شهرها طبق تصاویر شبکه‌های اجتماعی اعتصاب صورت گرفته است .

به گزارش امیدنامه ،مهسا (ژینا) امینی عصر روز سه شنبه ۲۲ شهریور از سوی گشت ارشاد تهران بازداشت و به پلیس امنیت تهران منتقل شد. ویدئوهای دوربین مداربسته نشان داد که وی پس از گفت‌وگو با یکی از نیروهای حاضر در سالن بازداشتگاه وزرا روی زمین می‌افتد. وی پس از سه روز بستری بودن در بیمارستان کسری تهران روز جمعه ۲۵ شهریور جان باخت. پیکر او در زادگاهش سقز با حضور شمار زیادی از مردم معترض  به خاک سپرده شد. بیمارستان کسری علت مرگ مهسا امینی را سکته قلبی و مغزی اعلام کرد.

تصاویر ارسالی از دیواندره نشانگر درگیری میان معترضان و نیروهای پلیس است. در  یکی از ویدیوها تصاویر پرتاب سنگ از سوی معترضان  به سوی یگان ویژه نیروی انتظامی به چشم می‌آید. 

شهر دیواندره در استان کردستان ایران امروز دوشنبه ۲۸ شهریور شاهد اعتصاب و تجمع‌های اعتراضی بوده است.

پدر مهسا امینی: به ابراهیم رئیسی گفتم چرا ویدئوی داخل ون یا حیاط کلانتری نشان داده نشد

امجد امینی، پدر مهسا امینی در گفت‌وگویی درباره محتوای صحبتش با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران گفت: «در تماس تلفنی به ابراهیم رئیسی، گفتم ویدیوهای پخش شده از تلویزیون ایران در مورد مرگ دخترم کذب است.»

 

 

وی با اشاره به قول رئیس جمهوری ایران گفت: «ببینیم واقعا انجام می‌دهد یا خیر.» وی گفت که ابراهیم رئیسی با او و برادرش صحبت کرده است.
 امینی تصریح کرد که به ابراهیم رئیسی گفته است که چرا تلویزیون ویدئوی حضور مهسا در ون و یا حیاط کلانتری را نشان نداده است.

وی گفت که زمان حادثه در هشتگرد در خانه خاله ژینا بودند و در روز حادثه پسرش و دخترش به تهران رفتند اما زمانی که از مترو پیاده شدند، دخترش از سوی پلیس بازداشت شد.

وی به نقل از افرادی که داخل ون با دخترش بودند گفت که او را کتک زده و لباسش را پاره کردند.
پدر مهسا امینی گفت که پلیس یک ویدئوی ۴۰-۴۵ دقیقه‌ای به آن‌ها نشان داده است که همه آن قطع و سانسور شده بود.

پدر مهسا امینی گفت که در بیمارستان پزشکان به او گفته بودند که دختر مرده است اما او نتوانست به همسرش چیزی بگوید بنابراین چند روز در بیمارستان ماندند.

وی گفت تنها پاهای دخترش را دیده که کبود شده بود و بدن دخترش در بیمارستان پوشیده بود و بدنش را ندیده است.

وی بار دیگر به نقل از افرادی که در خودروی ون با مهسا بودند گفت که دخترها به من گفتند که او را در خودرو و حیاط کلانتری کتک زدند.
آقای امینی درباره وضعیت همسرش گفت که او چندین بار در بیمارستان بستری شده است و خودش هم دوبار در بیمارستان بستری شده است.
وی گفت که ژینا دخترش تازه در دانشگاه ثبت نام کرده بود و قرار بود اول پاییز دانشگاهش در ارومیه آغاز شود.

پدر مهسا امینی در پاسخ به این سوال که آیا تحت فشار هستند که صحبت نکنند گفت: «هنوز جلوی ما را نگرفتند فقط می‌دانم اطراف ما هستند و ما را زیر نظر دارند.»

تصاویر| دانشجویان چند دانشگاه در پی درگذشت مهسا امینی تجمع کردند

تصاویر| دانشجویان چند دانشگاه در پی درگذشت مهسا امینی تجمع کردند

photo_2022-09-19_14-10-04

 

افزودن نظر جدید