گزارشی از تجمع همدردی مقابل دانشگاه امیرکبیر

در پی فراخوانی از صبح شنبه، تجمعی مقابل سردر دانشگاه امیرکبیر در ساعت پنج و نیم روز شنبه بیست و یکم دیماه در همدردی با کشته شدگان هواپیمای اوکراینی برگزار شد که حدود دو ساعت طول کشید و در اوج خود به حدود دو هزار نفر رسید.

به گزارش امیدنامه به نقل از انصاف نیوز، تجمع کنندگان که بیشتر آنها جوان بودند ضمن روشن کردن شمع و خواندن سرودهایی از جمله «یار دبستانی من» به همراه در دست گرفتن عکس‌هایی از مسافران ایرانی هواپیمای اوکراینی، بخشی از آنها شعارهای تند اعتراضی در مقاطعی از تجمع سر دادند.

یکی از زنان حاضر در این تجمع به شدت گریه می‌کرد و توجه بسیاری به خود جلب کرده بود و تجمع کنندگان گمان می‌کردند از اقوام مسافران هواپیمای اوکراینی است. انتقاد زنی با پوشش چادر هم جلب توجه می‌کرد که می‌گفت اگر می‌دانستید چرا از اول نگفتید.

حوالی ساعت ۶ درب دانشگاه امیر کبیر بر روی دانشجویان بسته بود و آنها اجازه‌ی خروج نداشتند اما در اثر فشار جمعیت، در باز شد.

حضور ماموران انتظامی در اطراف تجمع شکل گرفته پررنگ بود

به دلیل این که برخی تجمع کنندگان و عابران از تجمع عکس و فیلم می‌گرفتند، بخشی از حاضران صورت خود را می‌پوشاندند.

از سوی دیگر از تیپ و لباس تجمع‌کنندگان مشحص بود که از طیف‌های مختلفی در این تجمع حضور داشتند.

در مقابل این شعار دهنده‌ها عده‌ای از مردم هم شمع روشن کرده بودند و گل به همراه داشتند. عده‌ای از مردم هم پلاکاردهایی را در دست داشتند. در بعضی از پلاکاردها عبارت‌هایی از جمله «به کدامین گناه کشته شدند» و جملاتی انتقادی دیده می‌شد. علاوه بر این عکس یکی از کشته شده‌ها را در دست داشتند و روی آن نوشته بودند «۱۸ سال داشت».

با تاریک‌تر شدن هوا و کاهش جمعیت و دخالت نیروهای انتظامی، تجمع کنندگان به تدریح از از مقابل دانشگاه امیرکبیر به سمت چهار راه کالج و چهارراه ولی عصر حرکت می‌کردند.

علی رغم برخی شعارها و در چند مورد انداختن گاز اشک آور، اما در زمان پراکنده کردن تجمع کنندگان، برخوردی شکل نگرفته است.

 همچنین چند تجمع همدردی مشابه نیز در دانشگاه‌های شریف، تهران و برخی دیگر از دانشگاه‌ها شکل گرفت. تعدادی از جانباختگان در این دانشگاه‌ها درس خوانده بودند.

در جلوی دانشگاه شریف جمعی از دانشجویان و مردم عادی شمع‌هایی به یاد جان باختگان سانحه‌ی هوایی روشن کردند. بیانیه‌ای هم در میان جمعیت خوانده شد..

 

افزودن نظر جدید